• +48 533 367 799

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku z nagrodą Europa Nostra

W gronie 26 laureatów z 18 krajów znalazła się Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, która została nagrodzona w kategorii "konserwacja i adaptacja".

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku z nagrodą Europa Nostra

Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły zwycięzców Europejskiej Nagrody Dziedzictwa – Nagrody Europa Nostra 2024. To najważniejsze europejskie wyróżnienie, jakie przyznawane jest projektom, osobom, organizacjom i instytucjom działającym w obszarze dziedzictwa kulturowego. W gronie 26 laureatów z 18 krajów znalazła się Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, która została nagrodzona w kategorii "konserwacja i adaptacja". Projekt ten został doceniony przez ekspertów m. in. za holistyczne podejście do kwestii konserwacji i adaptacji dziedzictwa przemysłowego. Dawny zakład wydobywczy, którego historia sięga 1792 r., dziś jest miejscem kultury, edukacji i rekreacji, a także pełni ważną rolę w integracji lokalnej społeczności.

W konkursie wzięło udział 206 projektów z 38 krajów. Jury konkursowe złożone z 12 międzynarodowych ekspertów z obszaru dziedzictwa kulturowego wybrało 26 laureatów, w tym trzech z Polski. Wszyscy są związani ze Śląskiem. Oprócz Zabytkowej Kopalni Ignacy tytuł uzyskał "Model rewitalizacji rzemiosła Serfenta" z Cieszyna w kategorii "edukacja, szkolenia i umiejętności" oraz dr Piotr Gerber z Wrocławia w kategorii "mistrzowie dziedzictwa".

– Rywalizacja w kategorii "konserwacja i adaptacja" Europejskiej Nagrody Dziedzictwa – Nagrody Europa Nostra jest zawsze bardzo zacięta, a zabytki techniki związane z przemysłem ciężkim rzadko są nagradzane. Wyróżnienie to jest nie tylko wyrazem uznania dla naszego projektu, ale wzmacnia pozycję województwa śląskiego jako europejskiego lidera w zakresie promocji i upowszechniania dziedzictwa kultury przemysłowej, po tym jak w 2017 r. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w roku 2019 Europejską Nagrodę Dziedzictwa otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za konserwację kompleksu Sztolni Królowa Luiza – wskazuje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Dziedzictwa 2024, która odbędzie się 7 października w Ateneum Rumuńskim, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Bukareszcie, która niedawno otrzymała Znak Dziedzictwa Europejskiego w uznaniu jej europejskiego znaczenia. Laureaci Grand Prix i nagrody publiczności otrzymają po 10 tys. euro. Wraz ogłoszeniem wyników uruchomione zostało głosowanie online – głosować można do 22 września na vote.europanostra.org.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka