• +48 533 367 799

Kopalnia Ignacy najlepszą przestrzenią publiczną

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku otrzymała główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022.

Kopalnia Ignacy najlepszą przestrzenią publiczną

Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich na posiedzeniu Kolegium TUP 23 września rozstrzygnął XVI edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Kapituła Konkursu doceniła wysiłek Rybnika, pomysłowość i konsekwencję, nagradzając Zabytkową Kopalnię Ignacy w kategorii "Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku".

Rewitalizacja dawnej kopalni Hoym, później Ignacy, trwała od kilku lat. Jej ostatnim etapem była adaptacja budynków maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko na potrzeby wystawy stałej „Wiek Pary” oraz zagospodarowanie terenu w zachodniej części kompleksu dla celów rekreacyjnych.

Autorami projektu w zakresie modernizacji wraz z rozbudową budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko była ABC Pracownia Projektowa Bożena Nosiła z siedzibą w Zabrzu, a w zakresie zagospodarowania terenu – Blank Architekci Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu. Za roboty budowlane odpowiedzialni byli rybniccy wykonawcy Spółka Grani-tec Durczok Paweł i Durczok Anita s. c. oraz przedsiębiorstwo Techno-Serwis Group Grzegorz Kaszuba. Aranżację wystawienniczą wykonała Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. z Katowic.

– Nagrodę przyznano za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej Kopalni Ignacy. Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Inwestycja jest częścią procesu rewitalizacji, który trwa od 2014 roku. Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta. Instytucja popularyzuje i upowszechnia dziedzictwo kultury industrialnej – uzasadniono.

– Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

fot. L. Tyl
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka