• +48 533 367 799

Polacy są skłonni zapłacić więcej za zieloną energię

75% respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu.

Polacy są skłonni zapłacić więcej za zieloną energię

Polacy są świadomi swojego wpływu na zmiany klimatu. W badaniu Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych trzech na czterech ankietowanych wyraziło przekonanie, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

87% badanych przyznało, że za zmiany klimatu odpowiedzialny jest przede wszystkim człowiek, przeciwnego zdania było 7%. 82% zadeklarowała, że przykłada dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się jedynie 6% pytanych.

75% respondentów uważa, że działania pojedynczego człowieka, takie jak np. oszczędzanie energii elektrycznej, mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejszenie zmian klimatu. Nie zgodziło się z tym 13%, a 12% nie miało zdania. Najchętniej zgadzały się z nim osoby młode - ok. 80% wśród osób do 49. roku życia, a najrzadziej osoby w średnim wieku – tylko 56% twierdzących odpowiedzi w grupie 50-59 lat. Potencjalny wpływ swoich działań na powstrzymanie zmian klimatu widzą częściej osoby z wyższym wykształceniem (83%) i mieszkańcy wielkich miast (84%).

Deklaracje przekładają się na realne działania. 92% ankietowanych oszczędza energię elektryczną, a troska o środowisko naturalne jest najistotniejszym obok kosztów czynnikiem motywującym. Jednocześnie badani korzystają z tych sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej, które nie wpływają na komfort ich życia jak wyłącznie światła przy opuszczaniu pomieszczenia czy racjonalne korzystanie z lodówki, pralki i zmywarki. Wielu zadeklarowało również używanie żarówek energooszczędnych i zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych sprzętów.

46% osób przyznało, że byłyby skłonne płacić więcej za prąd, wiedząc, że środki uzyskane w drodze podwyżek zostaną zainwestowane w zieloną energię. 41% jest skłonnych płacić więcej za energię wytworzoną z odnawialnych źródeł. Na oba pytania twierdząco odpowiadały najczęściej osoby z wyższym wykształceniem (odpowiednio 58% i 54%), mieszkające w dużych miastach (63% i 57%), deklarujące duże zainteresowanie tematyką zmian klimatu (60% i 53%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka