• +48 533 367 799

Plastikowe butelki z recyklingu mogą być groźne dla zdrowia

Przetworzony plastik, z którego produkowane są m.in. butelki, może mieć szkodliwy wpływ na zawartość opakowań.

Plastikowe butelki z recyklingu mogą być groźne dla zdrowia

Z badań naukowców z Uniwersytetu Brunel w Londynie wynika, że z plastikowych butelek do napojów, które są w nich przechowywane, dostaje się aż 150 różnych rodzajów chemikaliów. Osiemnaście z nich przekraczało stężenie dozwolone w przepisach. To, że substancje chemiczne mają kontakt z żywnością, nie jest niczym nowym ani groźnym - w małej ilości są one bezpieczne dla zdrowia. Jednak okazało się, że napoje w butelkach wyprodukowanych z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu mogą zawierać więcej substancji chemicznych niż napoje przechowywane w butelkach z plastiku pierwotnego.

Nieodpowiedni proces recyklingu może zanieczyszczać napoje w butelkach z przetworzonego tworzywa. - Odkryliśmy, że te chemikalia mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak katalizatory i domieszki wykorzystywane w przetwarzaniu PET czy degradacja tworzywa zachodząca podczas cyklu życia butelek - powiedziała dr Eleni Iacovidou. Naukowcy wskazują, że większa liczba substancji chemicznych w plastikowych butelkach może wynikać z procesu produkcji opakowań, ale także tego, w jaki sposób są napełniane, przechowywane, dystrybuowane i eksponowane w sklepach.

Aby zmniejszyć liczbę substancji chemicznych przedostających się do plastikowych butelek z recyklingu, badacze sugerują dokładniejsze doczyszczanie surowców, które trafiają do zakładów recyklingu. W tym celu można wykorzystać proces składający się z trzech etapów: mycia w wysokiej temperaturze, czyszczenia gazowego i chemicznego. - Inwestując w nowe technologie, możemy maksymalizować prawdopodobieństwo oczyszczenia tworzywa PET z recyklingu do poziomu zbliżonego do pierwotnego plastiku - ocenia ekspertka.

Badania wskazują także na dużą rolę jakości zbiórki, sortowania i przetwarzania surowców przez recyklerów. Z kolei producenci powinni tak projektować plastikowe butelki, aby ich jakość nie spadała w procesie recyklingu. Dr Eleni Iacovidou mówi jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe odchodzenie od opakowań z plastiku. - Odpowiedzialność ciąży na nas wszystkich. Musimy zacząć myśleć o tym, jak przestać używać butelek PET w naszych domach, inwestując np. w filtry do wody lub duże butelki. Musimy się także nauczyć tego, jak w odpowiedni sposób pozbywać się plastikowych odpadów. Jeśli zmniejszymy użycie tworzyw PET, wtedy zmiana dosięgnie całego systemu. Mniejsze zapotrzebowanie równa się mniejszej produkcji - podkreśla dr Eleni Iacovidou.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka