• +48 533 367 799

Więcej węgla. Solidarna Polska chce zmiany strategii energetycznej Polski

Zbigniew Ziobro podkreślił, że należy sięgać po najnowocześniejsze, również w aspekcie ekologicznym, technologie energetyki węglowej.

Więcej węgla. Solidarna Polska chce zmiany strategii energetycznej Polski

Zbigniew Ziobro oznajmił, że jego ugrupowanie na najbliższej Radzie Ministrów złoży wniosek o zmianę strategii energetycznej Polski do 2040 r. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości wytłumaczył, że Solidarnej Polsce zależy na oparciu polskiej energetyki na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej. Według niego zmiana jest konieczna w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Członkowie ugrupowania byli przeciwni przyjętemu w lutym 2021 r. dokumentowi "Polityka energetyczna Polski do 2040 r." Argumentowali wówczas, że ten dokument znacznie zwiększa zapotrzebowanie na gaz i prowadzi do uzależnienia polskiej gospodarki od gazu ze wschodu.

- Chcemy, aby ten dotychczasowy dokument został zmieniony poprzez wypracowanie nowego dokumentu, którego głównym filarem powinno być konserwatywne podejście, czyli oparcie polskiej energetyki na polskich zasobach, na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej - powiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że "Polska jest w tej komfortowej sytuacji, że posiada największe w Europie udokumentowane zasoby węgla kamiennego i wielkie zasoby węgla brunatnego". - I byłoby grzechem nieodpowiedzialności w tych warunkach zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, dla rozwoju Polski, dla bezpieczeństwa w związku z tym, co dzieje się za wschodnią granicą, gdybyśmy z tych naszych naturalnych bogactw nie skorzystali - mówił Ziobro.

Minister podkreślił, że należy przy tym sięgać po najnowocześniejsze, również w aspekcie ekologicznym, technologie, a nowoczesna energetyka nie może opierać się tylko na jednym źródle. - Polska energetyka gazowa też rozwijała się na przestrzeni ostatnich lat, nie chcemy tego gazu natychmiast wyłączać. Chcielibyśmy tylko, żeby ten limit wykorzystania gazu wbrew założeniom dokumentu, o którym wspomniałem, nie był podnoszony, tylko żeby był utrzymany na dotychczasowym poziomie, ewentualnie w miarę upływu czasu zmniejszany - mówił.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry docelowo Polska powinna stawiać, obok nowoczesnych technologii węglowych, na energetykę jądrową, ale realizacja tych ostatnich inwestycji wymaga 15-20 lat. - W tym więc czasie musimy wybrać kierunek konserwatywnego podejścia do energetyki, czyli wykorzystywać nasze polskie zasoby - mówił. - Niezależnie od tego jesteśmy też zwolennikami, żeby uzupełnieniem tych głównych źródeł pozyskania energii i gwarancji bezpieczeństwa energetycznego było OZE szeroko rozumiane, w tym fotowoltaika - podkreślił.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka