• +48 533 367 799

Raport PARP: czy polskie przedsiębiorstwa są innowacyjne?

Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała raport na temat innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

Raport PARP: czy polskie przedsiębiorstwa są innowacyjne?

Czym jest innowacyjność?
    Przedsiębiorstwo innowacyjne - w rozumieniu metodologii Oslo jest to przedsiębiorstwo, które w badanym okresie (najczęściej trzyletnim) wprowadziło na rynek przynajmniej jedną innowację techniczną (nowy lub istotnie ulepszony produkt bądź nowy lub istotnie ulepszony proces technologiczny). Przedsiębiorstwo prowadzące działalność innowacyjną to kategoria stosowana w analizach wyników badań działalności innowacyjnej prowadzonych przez GUS, oznacza ona przedsiębiorstwo, które w danym roku sprawozdawczym prowadziło działalność innowacyjną, tzn. poniosło nakłady finansowe na tę działalność.
    Jak wskazuje PARP o innowacyjności przedsiębiorstwa decyduje kilka czynników, m.in.: otoczenie - dostępność do wyspecjalizowanych usług, instytucji (w tym badawczo-rozwojowych) i zasobów (głównie kapitału ludzkiego), konkurencja, czy też polityka publiczna, która staje się coraz bardziej rozbudowana dzięki wykorzystaniu funduszy strukturalnych UE.

Jak to wygląda w przypadku polskich przedsiębiorstw?
    Polskie przedsiębiorstwa (również duże, ale w większym stopniu małe i średnie)  prowadzą działalność innowacyjną głównie w oparciu o modernizację swego parku maszynowego. Drugim ważnym źródłem innowacji dla MSP są pracownicy, w tym nowo przyjmowani do pracy absolwenci uczelni wyższych (dotyczy to w większym stopniu małych firm). Przedsiębiorstwa krajowe w niewielkim stopniu prowadzą własne prace badawczo-rozwojowe. Firmy w ograniczonym stopniu wykorzystują też zewnętrzne źródła w procesie innowacyjnym, o czym świadczy niski poziom współpracy z partnerami zewnętrznymi. Jeśli już przedsiębiorstwa współpracują z parterami zewnętrznymi, to zdecydowanie częściej są to ich bezpośredni dostawcy, odbiorcy lub inne przedsiębiorstwa niż zewnętrzne jednostki B+R.
    W warunkach polskich (szczególnie w przypadku firm małych i średnich) innowacyjność tworzona jest głównie poprzez procesy inwestycyjne (zakupy maszyn, technologii, licencji), zmiany organizacyjne oraz przepływy wykwalifikowanej siły roboczej. Samodzielne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (jako źródło nowych rozwiązań technologicznych czy produktowych) jest postrzegane jako działanie obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia.

Źródło: PARP

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka