• +48 533 367 799

Ponad 1/3 pracodawców planuje podwyżki wynagrodzeń

72% pracowników wyraziło zadowolenie z obecnej pracy. Znacząco – z 43% do 54% – wzrósł odsetek osób spokojnych o swoje zatrudnienie.

Ponad 1/3 pracodawców planuje podwyżki wynagrodzeń

W najbliższym czasie prawie 46% firm planuje rekrutować nowych pracowników; podwyżki planuje 36% pracodawców, a ponad połowa chce utrzymać dotychczasowy poziom płac - wynika z badania Gi Group przeprowadzonego wśród 502 przedstawicieli małych, dużych i średnich firm.

78% firm zamierza utrzymać stały poziom zatrudnienia poprzez zatrzymanie obecnej kadry lub rekrutacje w celu jej uzupełniania. W badaniu sprzed roku takie deklaracje zgłaszało 75% pracodawców.

W najbliższym czasie prawie 46% przedsiębiorstw planuje rekrutować, co oznacza wzrost o ponad 10 pkt. proc. wobec poprzedniego badania. 2% przewiduje redukcję zatrudnienia (rok wcześniej 4%). Jednocześnie 41% firm przyznało, że ma problem z rekrutacją nowych pracowników, co świadczy o nasilającym się problemie z pozyskaniem nowej kadry (w 2020 r. – 28%).

W badaniu widać dużą rozbieżność między oczekiwaniami pracowników a planami pracodawców w zakresie wynagrodzeń. 54% pracowników spodziewa się podniesienia pensji w najbliższych miesiącach, a 29% utrzymania jej dotychczasowego poziomu. 3% obawia się obniżenia wynagrodzenia, natomiast 13% nie wie, czego się spodziewać. Inne są proporcje w odpowiedziach pracodawców. 36% firm planuje podwyższyć płace, natomiast 53% utrzymać dotychczasowy poziom wynagrodzeń. 1% bierze pod uwagę obniżki płac, a 10% przyznaje, że nie wie jeszcze, jak będzie kształtować politykę płacową. Podwyżki wynikają najczęściej z konieczności - motywowane są wzrostem płacy minimalnej (58%), panującą inflacją (40%) czy wprowadzeniem przepisów Polskiego Ładu (19%). Chęć docenienia pracownika wymieniana jest przez 41% badanych firm.

W sondażu 72% pracowników wyraziło zadowolenie z obecnej pracy. Obawy dotyczące jej utraty miało 28% (35% w ubiegłym roku). Znacząco – z 43% do 54% – wzrósł odsetek osób spokojnych o swoje zatrudnienie.

Pozytywnych nastrojów nie zakłóciła wojna w Ukrainie – 61% ankietowanych nie obawia się utraty pracy z tego powodu, a tylko 17% jest przeciwnego zdania. Widać jednak pewne rozbieżności ze względu na płeć – utraty pracy nie obawia się większy odsetek mężczyzn (65%) niż kobiet (57%). Pozytywne myślenie o obecnej pracy nie wyklucza jednak rozważań o nowej. Ponad 1/3 pracujących Polaków planuje zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu dwóch lat. 53% osób przewidujących utratę pracy lub jej zmianę już teraz szuka nowej, a 61% jest gotowych się przekwalifikować. Jako główny powód zmiany pracy najczęściej wskazywany jest zbyt niski poziom wynagrodzeń (43%), jednak na znaczeniu zyskują czynniki pozafinansowe: chęć samorealizacji (34%), brak możliwości rozwoju (29%) czy brak perspektywy awansu (28%).

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka