• +48 533 367 799

Coca-Cola z nowatorską nakrętką. Ma być bardziej eko

Producent zapewnia, że ​​przytwierdzenie nakrętki do butelki pomoże zwiększyć zbiórkę i recykling oraz zmniejszyć ilość śmieci.

Coca-Cola z nowatorską nakrętką. Ma być bardziej eko

Coca-Cola jako pierwszy producent wprowadza nakrętki na stałe przymocowane do plastikowych butelek. Ma to ułatwić utrzymanie wszystkich części opakowania razem, dzięki czemu łatwiej będzie zebrać i poddać recyklingowi każdą część butelki po napojach. Nowe, dołączane nakrętki zostaną wprowadzone do butelek 1,5 l Fanta, Diet Coke i Coca‑Cola Zero Sugar w Wielkiej Brytanii.

Producent przekonuje, że dołączane nakrętki to kolejny krok w kierunku świata bez odpadów. Wcześniej w 2021 r. spółka osiągnęła cel polegający na stosowaniu w 100% plastiku pochodzącego z recyklingu – z wyłączeniem nakrętek i etykiet – we wszystkich butelkach o pojemności 500 ml lub mniejszych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. Pomogło to zaoszczędzić ok. 29 tys. ton plastiku rocznie.

Jednak w Wielkiej Brytanii tylko 45% wszystkich butelek trafia do recyklingu. Reszta ląduje w śmieciach. Podobnie jest w Polsce, gdzie nie więcej niż 40% opakowań trafia do selektywnej zbiórki i późniejszego zagospodarowania. Natomiast na całym świecie aż 90% wyprodukowanego plastiku nigdy nie poddano recyklingowi.

Działania takich firm jak Coca-Cola są więc niewystarczające, a więcej powinny robić rządy. Coraz więcej państw stawia na automaty do wymiany butelek. Na Słowacji sklepy, których powierzchnia przekracza 300 m², muszą takie butelkomaty stawiać u siebie. Wówczas butelki są kaucjowane – opłata za plastikowe opakowania i puszki wynosi 15 eurocentów, zaś na szklane - 13 eurocentów. Słowacy liczą, że dzięki temu uda się powtórzyć to, co wcześniej udało się z recyklingiem szklanych butelek. Obecnie prawie 100% szklanych butelek jest tam recyklignowanych.

Podobny system obowiązuje też w Niemczech. Butelki można zwracać nawet w sklepach, w których nie dokonało się zakupu, i to nawet bez posiadania paragonu. Według danych Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska recykling sprawia, że odzyskana plastikowa butelka może być napełniona jeszcze 25 razy. Po przekroczeniu limitu taka butelka jest rozdrabniana na granulat PET, z którego powstają kolejne opakowania. Wskaźnik zwrotów wynosi 98%.

System kaucyjny będzie obowiązywał także w Polsce. Pod koniec stycznia ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Ma on objąć butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l. Przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana będzie opłata, która będzie zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Czytaj więcej: System kaucyjny dla butelek plastikowych i szklanych. Jest projekt ustawy

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka