• +48 533 367 799

Ile plastikowych reklamówek zużywają Europejczycy?

Największe zużycie lekkich toreb plastikowych na jednego mieszkańca w ciągu roku odnotowano w takich państwach jak Litwa (332), Łotwa (284) i Czechy (247).

Ile plastikowych reklamówek zużywają Europejczycy?

Statystyczny Europejczyk zużywa rocznie około 93 lekkich plastikowych torebek na zakupy o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów. Polska jest znacznie poniżej średniej – 23 sztuki na rok.

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, największe zużycie lekkich toreb plastikowych na jednego mieszkańca odnotowano w takich państwach jak Litwa (332), Łotwa (284), Czechy (247) i Bułgaria (198). Duże zużycie lekkich toreb na zakupy widoczne jest także na Cyprze (154), w Estonii (152), Hiszpanii (152), Szwecji (149), Finlandii (148) czy Norwegii (139). Najmniej jednorazówek, znacznie poniżej europejskiej średniej, zużywają natomiast Portugalczycy (8), Belgowie (17) i Polacy (23). Z danych Eurostat wynika ponadto, że Polacy zużywają każdego roku średnio 17 toreb na zakupy o grubości większej niż 50 mikrometrów.

Jak jednak zauważa Piotr Barczak, specjalista ds. polityk odpadowych w European Environmental Bureau oraz współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, nie wiadomo, jaką metodologię zastosowano w kwestii sprawozdawczości. – Patrząc na te dane nie jestem pewny, jaka metodologia została zastosowana. To nie możliwe, że Polska ma jedne z najniższych wskaźników, mniejsze nawet niż kraje, które od wielu lat dysponują narzędziami redukcji zużycia jednorazowych torebek plastikowych, jak np. Irlandia. Nie wiem, kto i na jakiej podstawie wysłał informacje o jedynie 23 torebkach plastikowych zużywanych przez jednego mieszkańca Polski – komentuje Piotr Barczak dla portalu Teraz Środowisko. Jak dodaje, dane te w zestawieniu z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska tym bardziej są zaskakujące. – To jest dziwne, bo jeszcze kilka lat temu mieliśmy ponad 300 torebek na mieszkańca rocznie – podkreśla.

W kwietniu 2015 r. Parlament Europejski przyjął przepisy mające na celu ograniczenie użytkowania plastikowych toreb. W Polsce na mocy nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzono opłatę za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. W wyniku nałożenia tzw. opłaty foliówkowej w jednostkach handlowych zaczęły pojawiać się jednak torby z tworzywa sztucznego o grubości niewiele powyżej 50 mikrometrów, dzięki czemu nie podlegały dodatkowej opłacie. W związku z tym 1 września 2019 r. weszła w życie zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która objęła opłatą recyklingową także pozostałe torby na zakupy z tworzywa sztucznego, tj. torby o grubości materiału równej i powyżej 50 mikrometrów.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka