• +48 533 367 799

Nieprawidłowości dotyczące środowiska można zgłaszać w aplikacji mObywatel

Dotychczas interwencje np. o porzuceniu odpadów czy składowaniu odpadów niebezpiecznych można było zgłaszać przez specjalny formularz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Nieprawidłowości dotyczące środowiska można zgłaszać w aplikacji mObywatel

W rządowej aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja. Za jej pomocą można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące środowiska oraz zdarzenia o potencjalnie szkodliwym wpływie, jak m.in. porzucenie czy nielegalne składowanie odpadów.

Dotychczas podobne interwencje np. o porzuceniu odpadów czy składowaniu odpadów niebezpiecznych można było zgłaszać przez specjalny formularz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, poinformował, że za pośrednictwem formularza do GIOŚ wpłynęło 2659 zgłoszeń. Ponad 1000 zostało potwierdzonych, kolejne tysiąc spraw jest w toku, natomiast ok. 600 jest niepotwierdzonych. Równocześnie ogłosił, że teraz nieprawidłowości będą mogli zgłaszać także użytkownicy aplikacji mObywatel. — Ponad 7 mln użytkowników będzie mogło korzystać za pośrednictwem aplikacji mObywatel z możliwości zgłoszenia nieprawidłowości w środowisku. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło zaraz po uruchomieniu tej możliwości. Od momentu uruchomienia, czyli 20 października do dziś, otrzymaliśmy 114 zgłoszeń poprzez aplikacje mobilną — oznajmił wiceminister.

Krzysztof Gołębiewski, zastępca GIOŚ, dodał, że nowa funkcja mObywatela zwraca uwagę na anonimowość donosów. — Mimo że zgłaszamy te interwencje poprzez aplikację, która wiąża się z koniecznością zalogowania poprzez profil zaufany, mamy możliwość pozostania anonimowym, ponieważ przed wysłaniem zgłoszenia możemy zaznaczyć, by nasze dane pozostały wyłącznie do wiadomości organu — podkreślił.

Nowa funkcja aplikacji ma przyczynić się do zwiększenia wykrywalności, a także obok nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która weszła w życie 1 września, ma być kolejnym krokiem w walce z przestępstwami środowiskowymi.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka