• +48 533 367 799

Powietrze w Polsce zanieczyszczone już na początku sezonu grzewczego

Najsilniejszy efekt zaczerniania się płuc pojawił się w m.in. Czerwionce-Leszczynach i Zabrzu.

Powietrze w Polsce zanieczyszczone już na początku sezonu grzewczego

Pierwszy miesiąc kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to" pokazał, że nawet na początku sezonu grzewczego powietrze w polskich miastach jest bardzo silnie zanieczyszczone. Instalacja mobilnych płuc, którą Polski Alarm Smogowy ustawia w smogowych miejscowościach, przybrała ciemnoszary, a nawet czarny kolor.

W tym sezonie instalacja odwiedziła już dwanaście miejscowości. Najsilniejszy efekt zaczerniania się płuc pojawił się w Czerwionce-Leszczynach, Zabrzu, Strzelinie (woj. dolnośląskie) i Otwocku (woj. mazowieckie).



Dwumetrowy model ludzkich płuc "oddycha", pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach.



Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz, czym oddychasz" pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

Akcja ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. – W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z "kopciucha" i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w "kopciuchu" jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka, zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę – przekonuje Polski Alarm Smogowy.



fot. PAS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka