• +48 533 367 799

Firmy będą musiały wykazać, że nie przyczyniły się do degradacji lasów

Nowe przepisy obejmują m.in. bydło, kakao, kawę, olej palmowy, soję i drewno, w tym produkty, które zawierają te towary, były nimi karmione lub zostały wykonane przy ich użyciu.

Firmy będą musiały wykazać, że nie przyczyniły się do degradacji lasów

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wniosku mającego na celu zminimalizowanie ryzyka wylesiania i degradacji lasów związanego z produktami importowanymi lub wywożonymi z UE. Chodzi o zaproponowane w zeszłym roku przez Komisję Europejską rozporządzenie ws. przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów.

Przepisy zakładają, że firmy będą zobligowane do sprawdzania i wydawania oświadczenia o należytej staranności, tzw. due diligence, wskazującego, że towary wprowadzane na rynek UE nie doprowadziły do wylesiania i degradacji lasów w dowolnym miejscu na świecie.

– UE jest dużym konsumentem i handlowcem towarów, które odgrywają istotną rolę w wylesianiu, takich jak wołowina, kakao, soja i drewno. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie, że konsumenci kupujący te produkty nie przyczyniają się do dalszej degradacji ekosystemów leśnych. Ochrona środowiska na całym świecie, w tym lasów i lasów deszczowych, jest wspólnym celem wszystkich krajów, a UE jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność – podkreśliła Marian Jurečka, czeski minister środowiska.

Nowe przepisy obejmują m.in. bydło, kakao, kawę, olej palmowy, soję i drewno, w tym produkty, które zawierają te towary, były nimi karmione lub zostały wykonane przy ich użyciu, jak np. skóra, czekolada czy meble. Podczas negocjacji parlamentarzyści dodali do listy produktów także gumę, węgiel drzewny, produkty z papieru drukowanego i szereg pochodnych oleju palmowego. Parlament zapewnił również szerszą definicję degradacji lasów, która obejmuje przekształcanie lasów pierwotnych lub naturalnie odnawiających się lasów w lasy plantacyjne lub w inne tereny zalesione oraz przekształcanie lasów pierwotnych w lasy sadzone.

Rok po wejściu w życie przepisów KE dokona oceny, w ramach której możliwe jest rozszerzenie zakresu na inne tereny zalesione, a nie później niż dwa lata po wejściu przepisów w życie KE oceni również ewentualną potrzebę rozszerzenia zakresu na inne ekosystemy, w tym grunty zasobne w pierwiastek węgla i o dużej wartości pod względem różnorodności biologicznej.

Porozumienie oczekuje na formalne przyjęcie w obu instytucjach. Przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, z czego niektóre artykuły rozporządzenia zaczną obowiązywać 18 miesięcy później.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka