• +48 533 367 799

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć unijne rozwiązania

Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta umowa o pracę na okres próbny, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć unijne rozwiązania

Od 1 stycznia 2023 r. mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące zatrudnienia. Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania. Początkowo modyfikacje miały być wprowadzone 1 sierpnia 2022 r., ale z uwagi na porządek prac legislacyjnych termin ten został przesunięty.

Zmiany będą dotyczyły m.in. umów o pracę na okres próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Czas trwania będzie uzależniony od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę. Cel takiej umowy pozostaje niezmienny – zawierana jest po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy danym rodzaju pracy.

Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana: na 1 miesiąc w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy, na 2 miesiące w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy lub na 3 miesiące w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący minimum 12 miesięcy.

W uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące o 1 miesiąc. Maksymalnie będzie mogła być ona wydłużona na 3 miesiące. Będzie można także wydłużyć okres próbny o czas urlopu lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika.

Kolejna zmiana pozwoli pracodawcy ponownie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, jeżeli pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Jeśli jednak charakter wykonywanej pracy nie ulegnie zmianie, pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem tylko umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka