W grudniu 2022 r. z rejestru REGON wyrejestrowano 19 027 firm – to o 17,1% w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Jednocześnie zarejestrowano w tym okresie 28 398 firm, o 2,4% mniej niż miesiąc wcześniej. Liczba firm z zawieszoną działalnością wzrosła z kolei o 1,6% miesiąc do miesiąca, do 658 150.
Według Marcina Klucznika z Polskiego Instytutu Ekonomicznego niższy wzrost PKB oznacza większą liczbę zawieszonych działalności. W 2022 r. w rejestrze REGON przybyło 99 tys. takich firm., o 51 tys. więcej niż rok wcześniej. – Spodziewamy się, że skala zawieszania działalności w nadchodzących miesiącach będzie ograniczona – obecne prognozy wskazują na jedynie przejściowe spowolnienie aktywności gospodarczej przy jednoczesnym hamowaniu inflacji PPI – komentuje ekspert, który zwraca uwagę, że część firm nie zostanie jednak nigdy odwieszona. Zamiast tego przedsiębiorcy zdecydują się na założenie nowej działalności.
Rejestr REGON wskazuje, że w 2022 r. zarejestrowano łącznie 386 tys. przedsiębiorstw, czyli o 18 tys. więcej niż rok wcześniej. Z kolei liczba zamykanych działalności wzrosła ze 190 tys. w 2021 r. do 221 tys. w 2022 r. – To efekt spowolnienia gospodarczego oraz końca efektów tarcz finansowych, które utrzymywały funkcjonowanie części firm – tłumaczy. – Pogorszenie się koniunktury nie skutkuje natomiast masową likwidacją przedsiębiorstw. W poprzednim roku przedsiębiorcy założyli o 165 tys. więcej firm niż zamknęli – to lepszy wynik niż w 2019 r. – podkreśla.
Spowolnienie gospodarcze dotyka poszczególnych branż w zróżnicowanym stopniu. – Najmocniejszy wpływ obserwujemy w obsłudze rynku nieruchomości – w czwartym kwartale 2022 r. założono o 23,2% mniej firm niż rok wcześniej. To bezpośredni efekt podwyżek stóp procentowych – wyjaśnia Marcin Klucznik. Zauważalnie spadła także liczba rejestracji małych firm przemysłowych. Z kolei w branży informatycznej i komunikacyjnej liczba nowych działalności rośnie coraz szybciej - liczba otwartych firm była o 32,4% wyższa niż w 2021 r.
fot. freepik.com
oprac. /kp/