• +48 533 367 799

Europejskie lato 2022 r. najcieplejsze od 70 lat

Miniony rok był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był 2019 r., kiedy średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2°C.

Europejskie lato 2022 r. najcieplejsze od 70 lat

Klimatolodzy podsumowują 2022 r. Stał on pod znakiem fal ciepła oraz rekordowych temperatur. O zmianach klimatu świadczy też pogoda, jaka panowała w Polsce na początku roku.

2022 r. w Europie był drugim rokiem z najwyższą średnią temperaturą powietrza. Jak stwierdził klimatolog dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego na podstawie analizy ERA5, europejskie lato w minionym roku było najcieplejszym w ciągu ostatnich 70 lat. – Mieliśmy także ciepłą jesień – była ona trzecia spośród najcieplejszych – dodał.

– Patrząc na wieloletnią zmienność warunków termicznych w Polsce, rok 2022 był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był rok 2019, wówczas średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2°C. W ubiegłym roku średnia temperatura wyniosła 9,5°C, natomiast średnia 30-lecia (1991-2020) to 8,7°C – zauważył klimatolog. Zwrócił także uwagę na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak silne wiatry, które w minionym roku poczyniły duże szkody.

Dr Michał Marosz zwrócił też uwagę na fale ciepła i dynamiczne zmiany temperatur, jakie są widoczne od początku tego roku. – Przypomnę, że w Warszawie na początku stycznia zanotowaliśmy 18,9°C. Następnie w ciągu zaledwie 3 dni wartości temperatury spadły o ok. 20°C – wskazał. – W Europie, we Włoszech fale ciepła zaczęły się już w maju i czerwcu, i było ich kilka. W Polsce silnie zaznaczyła się fala ciepła na przełomie czerwca i lipca, kiedy również notowaliśmy bardzo wysokie temperatury. Częstsze występowanie i większa intensywność zjawisk ekstremalnych to jeden z głównych przejawów zmiany klimatu – ocenił ekspert.

Temperatura powietrza na obszarze Polski w ciągu ostatnich 70 lat wzrosła nieco powyżej 2°C. Według danych Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie ulegną wyraźnemu zahamowaniu, już w przeciągu najbliższych 10 lat można spodziewać się średnich temperatur wyższych o około 0,4°C. Natomiast w latach 2091-2100 średnia temperatura będzie wyższa już niemal o 3°C. Czytaj więcej: Polskę czekają rekordowe upały. Powodem zmiany klimatu i betonoza

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka