• +48 533 367 799

7 mln ton wyrobów zawierających azbest do usunięcia w Polsce

Jak zaznaczył Piotr Uściński, usunięcie wyrobów zawierających azbest uzależnione jest od woli i możliwości użytkujących je. Z prognoz wynika, że zdecydowana większość planuje ich usunięcie dopiero w 2032 r.

7 mln ton wyrobów zawierających azbest do usunięcia w Polsce

W Polsce pozostało do usunięcia 7 mln ton wyrobów zawierających azbest. Najwięcej z nich znajduje się na terenach wiejskich. Jak poinformował wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, zdecydowana większość użytkujących wyroby zawierające azbest planuje ich usunięcie dopiero w 2032 r. Tymczasem w Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad projektem ustawy, która powinna przyczynić się do zwiększenia tempa jego usuwania.

Interpelację w sprawie oczyszczania kraju z azbestu skierował Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Poseł zwrócił uwagę, że azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym, powoduje też pylicę azbestową i choroby opłucnej. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami dofinansowanie z budżetu państwa obejmuje demontaż i unieszkodliwianie wyrobów azbestowych, podczas gdy za wykonanie nowego dachu mieszkańcy muszą płacić sami, na co często nie mają pieniędzy – zauważył.

Piotr Uściński w odpowiedzi przypomniał, że przyjęty w 2002 r. przez Radę Ministrów krajowy "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", którego realizacja została zaplanowana na lata 2003-2032, w 2009 r. został zastąpiony "Programem Oczyszczania Krajów z Azbestu na lata 2009-2032". – W ramach jego opracowania w 2009 r. założono, że na terenie kraju użytkowanych było ok. 14,5 mln ton wyrobów zawierających azbest, po uwzględnieniu szacunków, że w latach 2003-2008 usunięto ok. 1 mln ton – przekazał polityk.

Wiceszef MRiT przytoczył dane z Bazy Azbestowej na styczeń 2023 r., z których wynika, że zainwentaryzowano 8,5 mln ton, z czego w latach 2009-2022 unieszkodliwiono 1,5 mln ton. Pozostało zatem do usunięcia 7 mln ton wyrobów zawierających azbest. – Jedynie trzynaście gmin w Polsce nie wprowadziło danych do Bazy Azbestowej, zatem można przyjąć, że zainwentaryzowano niemal wszystkie wyroby w kraju – podkreślił. Zaznaczył, że usunięcie wyrobów zawierających azbest uzależnione jest od woli i możliwości użytkujących te wyroby. Z prognoz wynika, że zdecydowana większość planuje ich usunięcie dopiero w 2032 r.

Piotr Uściński przekazał, że w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy o wyrobach zawierających azbest. – W projekcie zawarto szereg zapisów, które powinny przyczynić się do zwiększenia tempa usuwania wyrobów zawierających azbest – wyjaśnił. Dodał, że "dostrzegając potrzebę zwiększenia wsparcia osób użytkujących wyroby zawierające azbest, chcących je usunąć, równolegle rozpoczęto działania pozalegislacyjne, podejmując współpracę m.in. z ministrem klimatu i środowiska oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Wiceminister przypomniał, że m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności minister rolnictwa i rozwoju wsi uruchomił program dofinansowania do wymiany w gospodarstwach rolnych pokryć dachu wykonanych z materiałów zawierających azbest. Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił "Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest".

fot. freepik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka