• +48 533 367 799

Gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym coraz więcej

Pomimo wzrostów wydatków zwiększyła się liczba polskich gospodarstw wykorzystujących węgiel do ogrzewania domu.

Gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym coraz więcej

W obecnym sezonie grzewczym Polacy wydają rekordowe sumy na ogrzanie domu. Szczególnie odczuwają to rodziny, których system grzewczy oparty jest na spalaniu węgla. Średnie wydatki na zakup tego surowca wyniosły w ostatnich miesiącach ok. 4400 zł, co oznacza wzrost o 49% w porównaniu do sytuacji sprzed roku. 32% gospodarstw domowych na zakup węgla wydało więcej niż 5000 zł.

57% gospodarstw domowych w Polsce stwierdziło, że zakup węgla w obecnym sezonie grzewczym stanowi dla nich duże lub bardzo duże obciążenie finansowe. To wzrost o 12% w porównaniu do sezonu 2021/22. 33% rodzin uważa, że obciążenie to jest w trwających sezonie grzewczym umiarkowane, a 10% wskazało, że obciążenie to jest niewielkie.

W wyniku kryzysu odsetek gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym wzrósł o 69% w porównaniu do poprzedniego roku. Podwyżki cen paliw kopalnych sprawiły, że obecnie ponad 45% gospodarstw domowych musi przeznaczyć co najmniej 10% swoich dochodów na zakup węgla. W skrajnym ubóstwie energetycznym, które wydaje przynajmniej 1/5 dochodów na ogrzewanie, znalazło się 12% rodzin. Z kolei o 60% wzrosła liczba gospodarstw domowych, które odczuwają dyskomfort cieplny. W obecnym sezonie jest to 24% z wszystkich gospodarstw. Wiąże się to bezpośrednio z oszczędzaniem opału i zmianą nawyków grzewczych, co zadeklarowało 70% rodzin.

Gospodarstwo domowe określa się jako ubogie energetycznie, jeżeli jego mieszkańcy mają problem z zaspokojeniem potrzeb energetycznych zapewniających godny standard życia z powodu niewystarczającego dochodu, wysokich kosztów energii lub charakterystyk mieszkania. Osoby takie często korzystają z dostępnych im alternatyw, które zanieczyszczają powietrze i negatywnie wpływają na zdrowie. 70% osób dotkniętych ubóstwem energetycznym korzysta z kotłów lub pieców na paliwa stałe, nierzadko sięgając po najłatwiej dostępne im surowce, czyli śmieci. Jak wynika z danych Instytutu Badań Strukturalnych, w 2016 r. ubóstwo energetyczne dotyczyło 12,2% społeczeństwa Polski, czyli ok. 4,6 mln osób zamieszkujących 1,3 mln gospodarstw domowych. W trakcie pandemii problem urósł. W maju 2020 r. było to 21,4%.

Pomimo wzrostów wydatków zwiększyła się liczba polskich gospodarstw wykorzystujących węgiel do ogrzewania domu. W obecnym sezonie grzewczym jest to 32% wszystkich w Polsce, w poprzednim było to 27%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka