• +48 533 367 799

Finisaż wystawy „Świat puzzli” na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Jan Świerczek, emerytowany górnik z Krzanowic, oddaje się swojej pasji od lat 90. Stworzył już 145 obrazów, na które składa się ponad 130 tys. elementów.

Finisaż wystawy „Świat puzzli” na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Wydają się błahe, niepozorne, ale ułożone i oprawione robią wrażenie. O czym mowa? To puzzle, którym jako swojej pasji od lat oddaje się Jan Świerczek, emerytowany górnik z Krzanowic. Ta ponadczasowa układanka w ostatnim czasie straciła trochę na znaczeniu, ale nadal ma wielu zwolenników, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Na rynku jest ogromny wybór różnych rodzajów puzzli, które z powodzeniem można dopasować do każdego niezależnie od wieku, umiejętności, a także zainteresowań. Wybrane z nich można było oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu. 21 marca miał miejsce finisaż wystawy pt. „Świat puzzli”.

Jan Świerczek urodził się w Bieńkowicach. To człowiek wielu talentów. Od 15. roku życia interesuje się muzyką. Przez wiele lat w czasie wolnym od pracy grał jako perkusista w zespołach muzycznych i pracował jako akustyk przy wydarzeniach kulturalnych. Prowadził znane w okolicy zespoły takie jak: Remedium oraz Bumerang. Współpracował też z Estradą Rybnicką. W latach 90. XX w. hobbystycznie zainteresował się układaniem puzzli. Jednak jako czynny zawodowo górnik nie miał zbyt wiele czasu na rozwijanie dodatkowych pasji. Dopiero po przejściu na emeryturę w wolnym czasie coraz częściej oddawał się układaniu puzzli. W 2001 r. zamieszkał w Krzanowicach. Pomagając przy organizacji gminnych wydarzeń, wpadł na pomysł, aby swoimi obrazami urozmaicić program wielkanocnych procesji konnych. Stworzył serię obrazów z końmi, które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie publiczności. Idąc za ciosem tej popularności, postanowił stworzyć nietuzinkową kolekcję obrazów. Kiedy w 2020 r. rozpoczęła się pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, skupił się na tworzeniu obrazów z puzzli na dużą skalę.

Jego prace są chętnie eksponowane na wystawach, a także podczas wydarzeń kulturalnych. Obrazami obdarowuje zaprzyjaźnione osoby oraz instytucje. 500 puzzli układa nawet w 6 godzin, 1000 puzzli średnio w dwa dni. Wyszukuje tylko najciekawsze obrazy o dużym stopniu trudności. Dawniej po puzzle jeździł do Opawy oraz zaopatrywał się w sklepie w Raciborzu. Obecnie materiał do swoich prac znajduje w Internecie. Stworzył już 145 obrazów, na które składa się ponad 130 tys. elementów. W swoich nietypowych pracach podejmuje się różnych tematów.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

184_swiat_puzzli_(1).jpg
656_swiat_puzzli_(2).jpg
448_swiat_puzzli_(3).jpg
365_swiat_puzzli_(4).jpg
13_swiat_puzzli_(6).jpg
168_swiat_puzzli_(5).jpg
706_swiat_puzzli_(7).jpg
958_swiat_puzzli_(8).jpg
749_swiat_puzzli_(9).jpg
611_swiat_puzzli_(10).jpg
302_swiat_puzzli_(11).jpg
628_swiat_puzzli_(12).jpg
618_swiat_puzzli_(13).jpg
338_swiat_puzzli_(14).jpg
936_swiat_puzzli_(15).jpg
796_swiat_puzzli_(16).jpg
140_swiat_puzzli_(17).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka