• +48 533 367 799

Światowy Dzień Wody. Każdy może zrobić coś, by ją chronić

Tegoroczne obchody inspirują i namawiają do podejmowania działań przez wszystkich – od firm i podmiotów skali światowej po małe lokalne społeczności, szkoły, rodziny, wreszcie pojedyncze osoby.

Światowy Dzień Wody. Każdy może zrobić coś, by ją chronić

Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r., a powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. W tej chwili problem ten dotyczy już 2 mld osób. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

W 2023 r. Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian, które pomogą rozwiązać kryzys dotyczący wody i kanalizacji. Ponieważ woda ma wpływ na wszystkich ludzi, należy zmienić sposób, w jaki w życiu człowieka jest ona wykorzystywana, konsumowana i zarządzana. Tegoroczne obchody inspirują i namawiają do podejmowania działań przez wszystkich – od firm i podmiotów skali światowej po małe lokalne społeczności, szkoły, rodziny, wreszcie pojedyncze osoby. Każdy może coś zmienić i przyspieszyć zmianę postaw w celu chronienia zasobów wodnych na świecie.

Sposoby na ograniczenie zużycia wody to m.in. oszczędzanie: branie krótszych pryszniców, zakręcanie wody podczas mycia zębów, zmywania naczyń i przygotowywania posiłków, włączanie pralki i zmywarki dopiero wtedy, gdy są pełne czy eliminowanie cieknących urządzeń w łazience i kuchni. Należy także kupować lokalne i sezonowe jedzenie oraz zwracać uwagę na produkty wyprodukowane przy zużyciu mniejszej ilości wody. Kolejną kwestią jest zanieczyszczanie – nie należy wyrzucać resztek jedzenia, olejów, leków i chemikaliów do toalety, natomiast brać udział w sprzątaniu lokalnych rzek, jezior lub plaż.

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów umożliwiających przetrwanie, a dostęp do czystej wody jest kluczowy dla poprawy jakości życia milionów ludzi. Zajmuje ona ponad 70% powierzchni Ziemi, jednak tylko 2,5% to woda słodka, a 1% jest dostępna do spożycia. Coraz poważniejszymi zagrożeniami stają się jej deficyt i susze. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce. Jak wskazuje UNICEF, brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych oraz choroby z tym związane zagrażają życiu 190 mln dzieci z 10 afrykańskich państw. Jednak nie tylko tam występują problemy – latem minionego Europę ogarnęła najgorsza od 500 lat susza. Rekordowo wysokie temperatury i niskie sumy opadów sprawiły, że wiele rzek i zbiorników wodnych wyschło. Wraz z postępującymi zmianami klimatu takie sytuacje będą coraz częstsze.

Czytaj także: Woda deszczowa jest niezdatna do picia na całym świecie

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka