• +48 533 367 799

Polacy chcą wprowadzenia systemu kaucyjnego. Prace jednak stanęły

Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce trwają od 2019 r. Jesienią pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy, wciąż jednak nie trafiła ona pod obrady Sejmu.

Polacy chcą wprowadzenia systemu kaucyjnego. Prace jednak stanęły

Organizacje pozarządowe apelują do rządu o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego. Projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy już od jesieni, a prace utknęły w martwym punkcie. – To jest już najwyższy czas, ta ustawa jest w Polsce niezbędna. Projekt ustawy jest gotowy i w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby ustawa o systemie kaucyjnym weszła pod obrady Sejmu i zaczęła być procedowana. Jako strona społeczna chcemy przekonać polityków do tego, że to jest ten właściwy moment – wskazuje Joanna Kądziołka ze Stowarzyszenia Zero Waste.

Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego trwają od 2019 r., kiedy ówczesne Ministerstwo Środowiska zainaugurowało cykl konsultacji w tej sprawie. Pierwszy projekt ustawy został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji w styczniu 2022 r., ale po krytyce ze strony biznesu prace stanęły. Kilka miesięcy później wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział w nim istotne zmiany, a w październiku pojawiła się kolejna, druga wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach – czyli przepisów, na mocy których ma zostać wdrożony w Polsce system kaucyjny. Wciąż jednak nie trafiły one pod obrady Sejmu. – Stworzenie całego systemu powinno potrwać maksymalnie 24 miesiące, więc gdyby projekt rzeczywiście był już w trakcie procedowania, to ten system mógłby zacząć funkcjonować w Polsce od 2025 r. – podkreśla ekspertka.

System kaucyjny ma objąć opakowania na napoje z tworzyw sztucznych, puszki aluminiowe oraz opakowania szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l, bez szkła jednorazowego, czyli np. "małpek" po alkoholach. Producenci wprowadzający napoje na rynek będą mieli nowe obowiązki związane z selektywną zbiórką, odbieraniem i transportem opakowań, a także finansowaniem kosztów zbiórki i sprawozdawczością. Do 200 m² została zwiększona powierzchnia sklepów, które będą miały obowiązek przyjmować i zwracać kaucje oraz zapewnić odbiór pustych butelek i puszek. – Aby ten system rzeczywiście dobrze działał, powinien obejmować szkło, jednorazowy metal, jak i butelki plastikowe. Powinien być ogólnodostępny i oferować odbiór pustych opakowań zarówno w automatach, jak i przy kasie. Musimy też odejść od paragonów, żeby każdy mógł zwrócić opakowania po napojach, które kupił – przekonuje Joanna Kądziołka.

Ponad 90% Polek i Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego, a 86% oczekuje, że rząd wprowadzi system depozytowy na opakowania jednorazowe jak najszybciej – wynika z badania opinii publicznej zrealizowanego przez IBRiS. Jak wskazuje Joanna Kądziołka, ustawy wprowadzającej w Polsce system kaucyjny chce zarówno strona społeczna, jak i rynek. Dlatego w lutym tego roku koalicja organizacji pozarządowych zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o przyspieszenie prac nad projektem i skierowanie go do Sejmu. Ich zdaniem wprowadzenie kaucji pozwoli zwiększyć poziom selektywnej zbiórki opakowań po napojach, a tym samym wypełnić cele środowiskowe stawiane przez UE. Na wprowadzenie kaucji na wybrane rodzaje opakowań zdecydowało się jak dotąd 27 państw Europy. W niektórych taki system funkcjonuje już od lat, w innych dopiero trwają prace legislacyjne w tym zakresie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka