• +48 533 367 799

Światowy Dzień Ziemi. Zainwestuj w naszą planetę

Obchodzony w ponad 190 krajach Dzień Ziemi służy budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.

Światowy Dzień Ziemi. Zainwestuj w naszą planetę

22 kwietnia co roku na świecie obchodz0ny jest Dzień Ziemi (Earth Day). Jest to inicjatywa amerykańskich nurtów proekologicznych ustanowiona w 1970 r. Z biegiem lat to święto zaczęto obchodzić na całym świecie, a w Polsce od 1990 r. Ponadto Organizacja Narodów Zjednoczonych wskazała 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Hasło przewodnie w 2023 r. brzmi: „Zainwestuj w naszą planetę”.

Od 53 lat kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach. Służy on budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w różnych obszarach życia, między innymi w polityce, edukacji, w nauce, kulturze, a nawet muzyce. Wśród akcji towarzyszących są „Godzina dla Ziemi” – czyli symbolicznie wyłączane są światła w domach i biurach w ostatnią sobotę marca – oraz coroczne sprzątanie świata.

Jak podkreślają organizatorzy, ten dzień należy traktować nie tylko jako ideę, ale konkretne działanie. Za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie odpowiada budownictwo. Można więc zastanowić się nad rozwiązanami mającymi na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie – redukcję emisji. Chodzi np. o termoizolację budynków, monitorowanie konsumpcji energii czy tworzenie zielonych ogrodów na dachach. Drugi temat to energetyka. Świat staje przed wyzwaniem przejścia od rozwiązań z czasów scentralizowanego społeczeństwa przemysłowego XX w. do odnawialnych źródeł energii. To okazja, by rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować nowoczesne rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne. Najszybciej jednak przybywa emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Społeczeństwa są coraz bardziej mobilne, a samochód przestał być dobrem luksusowym. Miasta wdrażają coraz więcej rozwiązań czyniących pozytywną zmianę, jak buspasy dające pierwszeństwo transportowi publicznemu, rowery miejskie czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Warto mówić o tym, co każdy człowiek może zrobić, by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państw, aby poprawić swoją politykę transportową.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka