• +48 533 367 799

Innowacje generują zapotrzebowanie na nowe talenty

Cyfryzacja i digitalizacja usług ma duży wpływ nie tylko na branże IT czy ekonomię, ale na całe otoczenie.

Innowacje generują zapotrzebowanie na nowe talenty

Postępująca digitalizacja przedsiębiorstw, wzrost zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii, rozwój rozszerzonej rzeczywistości czy wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku pracy – to tylko niektóre z aktualnych trendów IT wpływających na rynek pracy. Zwiększony popyt na talenty i umiejętności IT oraz potrzeba nieustannego podnoszenia kwalifikacji pracowników w celu dotrzymania kroku galopującej transformacji cyfrowej sprawiają, że niedobór kandydatów o pożądanych umiejętnościach pogłębia się – wskazuje raport ManpowerGroup „IT World of Work”. – Cyfryzacja i digitalizacja usług ma niebagatelny wpływ nie tylko na branże IT czy ekonomię, ale na całe otoczenie. Wielu upatruje w niej szansę na poprawę naszego wpływu na środowisko. Lepsze monitorowanie szeregu procesów, ich optymalizacja, efektywniejsze korzystanie z zasobów oraz materiałów – to tylko niektóre z zadań stawianych przed szeroko rozumianą cyfryzacją. Dlatego jej postęp jest nieunikniony, a jedyne, czego możemy się spodziewać, to tylko jej przyspieszenia. Wykorzystanie najnowszych technologii jest dzisiaj bardzo często elementem przewagi konkurencyjnej, i to tej podstawowej nawet w sektorach, które na pierwszym rzut oka z IT niewiele mają wspólnego – podkreśla Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce.

Firmy, starając się utrzymać przewagę konkurencyjną w swoich branżach, inwestują w rozwój innowacji związanych ze sztuczną inteligencją. Jak wskazuje ekspert, choć mówiono o tym, że prace nad AI trwają i że będzie to coś znaczącego, to chyba nikt nie spodziewał się takiego rozwoju. – Naturalnie generuje to także zainteresowanie ze strony biznesu. Oczywiście, jak w przypadku każdej dużej zmiany, a wielu uważa, że ta należy do kategorii rewolucyjnych, pojawia się masa zagrożeń i ryzyk. Nie dziwi więc fakt, że jednym z tych najważniejszych dotyczy rynku pracy, a konkretnie tego, jak przełoży się szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji na zapotrzebowanie na pracowników, ich umiejętności czy doświadczenie. Choć obserwowany szum wokół AI jest duży i wskazuje na dużą dynamikę zmian, to uważam, że możemy spać spokojnie, bowiem przechodziliśmy już podobne etapy. Nie ulega wątpliwości, że będziemy musieli poszerzyć wachlarz swoich umiejętności, ale nadal w cenie pozostaną umiejętności miękkie, na które pracodawcy już od jakiegoś czasu kładą coraz większy nacisk – tłumaczy Adam Wojtaszek.

Kolejnym trendem rynku IT według raportu jest przyspieszenie inwestycji firm w transformację cyfrową polegających na przenoszeniu wszelkie możliwe działania do świata wirtualnego. 70% menedżerów wyższego szczebla w dużych przedsiębiorstwach bierze pod uwagę możliwość tworzenia digital twins, czyli „cyfrowych bliźniaków” zdefiniowanych jako wirtualny model fizycznego zasobu, osoby lub procesu. – Koncepcja „digital twins” jest nieodłącznym elementem cyfrowej transformacji. Jej paradygmatem było założenie, że wszystko to, co może zostać podłączone do sieci i zobrazowane cyfrowo, zostanie podłączone, zyskując tym samym wersję cyfrowego obrazu-bliźniaka. Ten koncept pozwala w dłuższej perspektywie czasu na optymalizację na wielu poziomach, w tym także efektywności finansowej. Rozwiązania z tego zakresu będą wpływać na satysfakcje klienta, oszczędność materiałów, jak również optymalizację produkcji czy upraszczanie wszelkiego rodzaju procesów. Wszystko to można przełożyć na konkretny, pozytywny wpływ na wynik finansowy organizacji, a co za tym idzie, na niezaprzeczalną korzyść – wskazuje ekspert.

Organizacje zwiększają także swoje działania w celu digitalizacji i przeniesienia coraz większej ilości materiałów do chmury. Do 2025 r. prawie 50% całej infrastruktury dedykowanej obliczeniom wymagającym wzmożonej wydajności, jak sztuczna inteligencja czy systemy obliczeniowe dużej skali, będzie oparte właśnie na chmurze. Wszystko dlatego, że rozwiązania te są w coraz większym stopniu zintegrowane z oprogramowaniem dedykowanym właśnie przedsiębiorstwom. Także rynek technologii związanych z rzeczywistością rozszerzoną czy rozwiązania dotyczące współpracy wirtualnej w miejscu pracy błyskawicznie się rozwijają. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego mówiło się o tym, że aplikacje takie do 2030 r. mogą zyskać nawet 700 mln użytkowników. Dynamicznie rośnie także obszar internetu rzeczy – prognozy mówią o tym, że ich liczba wzrośnie z 8,6 mld w 2019 r. do prawie 30 mld w 2030 r. Ma na to wpływ m.in. rozwój sieci komórkowych 5G, które znacznie przyspieszają możliwości oraz wydajność urządzeń IoT zarówno w sektorze konsumenckim, jak i biznesowym. Coraz ważniejsze dla firm jest też cyberbezpieczeństwo, a popyt na automatyzację generowany przez organizacje napędza wzrost obszaru robotyki. Technologie te powodują zwiększone zapotrzebowanie na talenty i umiejętności, których panuje niedobór na rynku pracy. Specjaliści powinni więc liczyć się z koniecznością ciągłego podnoszenia kwalifikacji, by nadążyć za najnowszymi zmianami, a także brać pod uwagę przekwalifikowanie w kierunku potrzebnych aktualnie stanowisk.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka