• +48 533 367 799

Emeryci z woj. śląskiego na podium w rankingu ubankowienia

Szczególnie wysoki odsetek nowoczesnych seniorów jest w Jastrzębiu-Zdroju i Żorach, gdzie odpowiednio aż 91% i 90,5% emerytów otrzymuje świadczenia na konta bankowe.

Emeryci z woj. śląskiego na podium w rankingu ubankowienia

W woj. śląskim aż 82,5% emerytów otrzymuje świadczenia z ZUS na konta bankowe. W rankingu województw to trzeci wynik w kraju. W gronie 20 miast i powiatów w Polsce o najwyższym stopniu ubankowienia seniorów aż dziewięć jest na Górnym Śląsku.

Choć liderami ubankowienia w kraju są emeryci z województwa opolskiego (84,4%), to na podium są świadczeniobiorcy, których obsługują oddziały ZUS w województwie śląskim. – Dokładnie 82,5% emerytów z województwa śląskiego zdecydowało, że chce dostawać swoje należności z ZUS drogą elektroniczną, czyli na wskazane konto w banku. Szczególnie wysoki odsetek nowoczesnych seniorów jest w Jastrzębiu-Zdroju i Żorach, gdzie odpowiednio aż 91% i 90,5% emerytów jest ubankowionych. To zdecydowanie najwyższy wskaźnik w kraju – wskazuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W ścisłej czołówce pod tym względem są też świadczeniobiorcy z powiatu wodzisławskiego i Tychów. Tam ok. 88% odbiorców woli dostawać świadczenie drogą elektroniczną niż od listonosza. W czołowej dwudziestce miast i powiatów w Polsce o najwyższym stopniu ubankowienia emerytur są też Gliwice (87,6%), Rybnik, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i seniorzy z powiatu mikołowskiego. Wszędzie tam ponad 86% emerytów zadeklarowało otrzymywanie świadczeń bezgotówkowo, przelewem na konto.

W woj. śląskim najmniej „cyfrowych” seniorów jest w powiecie częstochowskim, gdzie tylko 66,5% emerytów wskazało na elektroniczną formę otrzymywania świadczeń. Powiat częstochowski jako jedyny z województwa śląskiego jest w grupie 20 polskich powiatów i miast o najniższym wskaźniku ubankowienia.

W Polsce świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej Polski. Poziom ubankowienia emerytów jest najwyższy na terytorium województw opolskiego (84,4%), dolnośląskiego (82,7%) i śląskiego (82,5%). Najskromniej w kwestii ubankowienia prezentują się emeryci z województwa świętokrzyskiego, gdzie tylko 72,6% z nich otrzymuje pieniądze z ZUS na konto w banku. W Polsce powiatowej zaś najniższy w kraju odsetek seniorów, którzy zadeklarowali otrzymywanie emerytury elektronicznie, mieszka w powiecie radomskim w województwie mazowieckim. Zaledwie 58,6% z nich wybrało taką właśnie opcję.

Każdego roku w Polsce zmniejsza się grono osób, którym świadczenie dostarcza listonosz. Bezpieczeństwo i wygoda – na takie dwa głównie elementy wskazują „ubankowieni”, czyli ci, którzy wolą osobisty rachunek bankowy niż gotówkę od przedstawiciela operatora pocztowego. Cyfrowi seniorzy twierdzą, że gotówka dostarczana bezpośrednio do domu naraża ich na większe ryzyko kradzieży lub oszustwa. Należy założyć, że klienci ZUS dmuchają na zimne i odchodzą od trzymania gotówki w szafie lub pod poduszką.

Każda osoba, która składa wniosek o emeryturę, ma prawo wybrać formę otrzymywania świadczenia. Może wskazać rachunek bankowy lub doręczenie pieniędzy za pośrednictwem operatora pocztowego. Nie ma też problemu ze zmianą rachunku bankowego. Można to zrobić, podając nowy numer konta we wniosku ZUS EZP – wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. ZUS zmieni też numer konta, jeśli napiszemy zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka