• +48 533 367 799

Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie firm

Regulacje dotyczą m.in. rozpoczynania aktywności ekonomicznej, prowadzenia firmy, sukcesji, a także zasad i sposobu stanowienia prawa gospodarczego.

Rząd chce ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie firm

Rząd ma się zająć projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców przedłożonym przez Ministra Rozwoju i Technologii. Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, nowela stanowi kolejny krok w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. Celem proponowanych w projekcie rozwiązań jest zmniejszenie liczby nadmiernych wymogów regulacyjnych, co ma wygenerować oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców. Rezultatem mają być szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej. Według autorów projektu podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej.

Jak wyjaśniono, udało się zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić regulacje jeszcze skuteczniej broniące praw przedsiębiorców. Dodano, że dotyczą one m.in. rozpoczynania aktywności ekonomicznej, prowadzenia firmy, sukcesji, a także zasad i sposobu stanowienia prawa gospodarczego. – Mając na względzie, że "punktowego" uregulowania wymaga wiele zagadnień z kilkudziesięciu ustaw, nie jest racjonalne przygotowywanie i procedowanie wielu aktów prawnych. Zamiast tego proponuje się jeden akt prawny zawierający zmiany w kilkudziesięciu ustawach, dla których ideą przewodnią jest ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców – stwierdzono.

Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa – rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę, rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach oraz przekazania jej w ręce następców. Nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego. – W związku z tym, że przyczyną zidentyfikowanych i opisanych problemów są konkretne przepisy prawne, które nakładają wymogi regulacyjne na obywateli i firmy, realizacja celu poprzez działania pozalegislacyjne w tym zakresie nie jest możliwa. Przeprowadzenie osobnej nowelizacji każdego z aktów prawnych, w których zidentyfikowano problemy, wydaje się działaniem nadmiarowym – oceniono.

W projekcie przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach komponentów: "ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie", "prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej", "usprawnienia na rzecz sukcesji" oraz "prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom". Wskazano, że projekt wpisuje się w grupę pro-przedsiębiorczych ustaw pakietowych, takich jak np. tzw. Pakiet MŚP czy tzw. Pakiet Przyjazne Prawo.

Przewiduje się, że podjęte działania będą stanowić "pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej".

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka