• +48 533 367 799

Likwidują kopalnię, która nigdy nie była eksploatowana

Kopalnia węgla kamiennego w czeskich Trojanovicach powstała w 1981 r. i nigdy nie rozpoczęto w niej przemysłowego wydobycia złoża, które według ekspertów szacowane jest na 1,6 mld ton węgla.

Likwidują kopalnię, która nigdy nie była eksploatowana

W Czechach rozpoczęto likwidację kopalni węgla kamiennego, która nigdy nie była eksploatowana. Znajduje się ona w Trojanovicach na Morawach. Po wywiezieniu spod ziemi wszystkich przydatnych elementów sztolnie zostaną zasypane.

Kopalnia węgla kamiennego w czeskich Trojanovicach, nazwana od niedalekiej miejscowości "Frensztat", powstała w 1981 r. i nigdy nie rozpoczęto w niej przemysłowego wydobycia złoża, które według ekspertów szacowane jest na 1,6 mld ton węgla. Przeciwko protestowali mieszkańcy i ich stowarzyszenia. W latach 80. główne zagłębie wydobywcze węgla kamiennego na terenie obecnej Republiki Czeskiej znajdowało się na Śląsku, w położonych na południe Trojanovicach nie było tradycji górniczych. W 1991 r. zdecydowano o likwidacji kopalni i wprowadzeniu w niej "reżimu konserwacyjnego", co oznaczało stałą kontrolę pod powierzchnią ziemi, usuwanie wód zbierających się w sztolniach i wyrobiskach oraz wietrzenie podziemnych korytarzy. Roczne koszty wynosiły ponad 1,5 mln euro rocznie. Zasypanie wyrobisk ma pochłonąć kolejne 6,5 mln euro.

Zasypywanie wyrobisk górniczych kamieniami, gruzem i niektórymi odpadami przemysłowymi zostanie przeprowadzone w dniach między 11 a 12 września tego roku. Ostatnie 70 m zostanie zalane betonem. Wieża górnicza ma zostać zaadoptowana na punkt widokowy, a niektóre obiekty likwidowanej kopalni i jej tereny mają zostać wykorzystane przez samorząd na park przemysłowy, rekreację i edukację. Mają tam także powstać obiekty mieszkalne.

fot. dulfrenstat.cz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka