• +48 533 367 799

Największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa w Norwegii

Energia z morskiego wiatru zostanie wykorzystana do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre, redukując tym samym emisję CO2 do atmosfery.

Największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa w Norwegii

Międzynarodowy koncern energetyczny Equinor otworzył w sierpniu największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową. Hywind Tampen składa się z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD o łącznej mocy 88 MW i znajduje się ok. 140 km od brzegu na pięciu platformach zlokalizowanych w Norwegii: Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. Turbiny są zamontowane na pływających konstrukcjach ze wspólnym systemem zakotwiczenia, a łopaty mają długość 81,5 m. Energia z morskiego wiatru zostanie wykorzystana po raz pierwszy na świecie do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre, redukując tym samym emisję CO2 do atmosfery.

Projekt przeszedł 5-letnią drogę od powstania koncepcji do jego oficjalnego otwarcia. 60% wartości inwestycji zostało w Norwegii dzięki kontraktom udzielonym tamtejszym firmom. Przełożyło się to bezpośrednio na utworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnych firm oraz wyznaczenie nowego kierunku rozwoju technologii OZE dla przyszłych projektów związanych z budową pływających morskich farm wiatrowych.

– Farma wiatrowa Hywind Tampen jest pionierskim projektem, który przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 200 000 ton rocznie. Ta odważna inwestycja wyznacza kierunek rozwoju nowych rozwiązań technologicznych w obszarze odnawialnych źródeł energii w Norwegii i na świecie. Dzięki temu projektowi bezpośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, co ma dla nas kolosalne znaczenie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do stworzenia farmy Hywind Tampen. Jest to ogromny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, z którego możemy być wszyscy dumni – podkreśla Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy norweskiego szelfu kontynentalnego w Equinor.

Koszty projektu są o 35% niższe w przeliczeniu na zainstalowaną moc MW w porównaniu z kosztami projektu Hywind Scotland, która była pierwszą na świecie pływającą morską farmą wiatrową.

fot. Ole Jørgen Bratland/Equinor
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka