• +48 533 367 799

Co trzecia polska firma chce zatrudniać

Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości, energetyki i usług komunalnych, a także transportu, logistyki i motoryzacji.

Co trzecia polska firma chce zatrudniać

W IV kwartale tego roku 1/3 pracodawców w Polsce chce powiększać swoje zespoły, podczas gdy redukcję stanowisk deklaruje 16% organizacji. Prawie połowa firm nie planuje zmian w zatrudnieniu. Największe zapotrzebowanie na kandydatów zgłaszają pracodawcy z branży finansów i nieruchomości, a także energetyki i usług komunalnych.

Jak wynika z „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr na najbliższy kwartał, wynosi +17%, co oznacza więcej ofert pracy niż w ostatnich miesiącach. To wynik wyższy o 5 p.p. od prognozy deklarowanej na lipiec–wrzesień, a także wzrost o 17 p.p. w stosunku do wskaźnika deklarowanego przez organizacje na IV kwartał 2022 r. Pozyskanie nowych rąk do pracy planuje 33% badanych przedsiębiorstw, na konieczność redukcji etatów wskazuje 16% ankietowanych firm. Z koli 47% organizacji mówi o chęci pozostawienia struktury zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, a na brak decyzji wskazuje 4% z nich.

– Czwarty kwartał tego roku pokazuje, że pracodawcy w całej Polsce patrzą w przyszłość z dobrą myślą, a ostatnie miesiące 2023 r. przyniosą wiele możliwości na rynku pracy. Wzrost prognozy netto zatrudnienia o 5 p.p. w ujęciu kwartalnym, a także o 17 p.p. rok do roku to bardzo doby sygnał. W analogicznym czasie 2022 r. mieliśmy bowiem do czynienia ze swego rodzaju stagnacją rynku pracy, niepewnością, a firmy pełne obaw dość sceptycznie patrzyły w przyszłość, nie planując tym samym zbyt wielu rekrutacji. Aktualnie kontynuujemy również trend powrotu do dwucyfrowych prognoz zatrudnienia notowanych przed pandemią, co tylko potwierdza coraz lepsze nastroje polskich przedsiębiorców – ocenia Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. Najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy z centralnej Polski (+28%), południa (+19%) i południowego zachodu (+17%) kraju. Jeśli chodzi o wielkość organzacji, to najbardziej otwarte na powiększanie swoich zespołów są duże firmy (+20%), a także średnie (+19%).

Raport ManpowerGroup prezentuje prognozy zatrudnienia dla ośmiu sektorów rynku. Zatrudniać nowych pracowników w nadchodzących miesiącach chcą pracodawcy z każdej branży. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości (+26%), energetyki i usług komunalnych (+22%), a także transportu, logistyki i motoryzacji (+18%). To również branże, które zanotowały najwyższe wzrosty porównując wyniki z tymi deklarowanymi przez pracodawców na III kwartał tego roku – odpowiednio o 22 i 21 p.p. W nieco mniejszym stopniu powiększanie zespołów planują przedsiębiorstwa sektora dóbr i usług konsumenckich (+17%) oraz IT (+16%), które odnotowały największy spadek deklaracji pracodawców w ujęciu kwartalnym – odpowiednio o 12 i 10 p.p. Prognozę netto zatrudnienia na najbliższe miesiące na poziomie +14% zadeklarowały firmy sektora przemysłu i surowców, a także usług komunikacyjnych. Wśród analizowanych obszarów, w najmniejszym stopniu swoje zespoły planują powiększać organizacje branży opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych (+12%).

– Pracodawcy w Polsce, pomimo nieustannych wyzwań związanych otoczeniem ekonomicznym, inflacją, kosztami prowadzenia działalności, chcą rozwijać swoje firmy, wzmacniać zespoły niezależnie od branży. Można śmiało stwierdzić, że utrzymaliśmy pozytywną perspektywę, widoczną w badaniu na poprzedni kwartał tego roku i patrzymy na zbliżający się koniec roku z większą dozą pewności. To cieszy, ponieważ inwestowanie organizacji w zespół to jeden z najlepszych sposobów na rozwój i zachowanie przewagi rynkowej – podsumowuje Tomasz Walenczak.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka