• +48 533 367 799

Gliwice pomogły firmom, zamieniając pomoc rządową na miejską

W związku z wyłączeniem przez rząd pomocy i niepoinformowaniem o tym fakcie samorządów przedsiębiorcom groziła konieczność zwrotu udzielonego wsparcia.

Gliwice pomogły firmom, zamieniając pomoc rządową na miejską

Samorząd Gliwic przekwalifikował umorzone miejscowym przedsiębiorcom opłaty za czynsze lub dzierżawy nieruchomości z pomocy rządowej na pomoc publiczną od miasta. Inaczej groziła im konieczność zwrotu udzielonego wsparcia.

Chodzi o przedsiębiorców, którym w latach 2021-2022 na mocy rządowego programu pomocowego i ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 miasto umorzyło opłaty za czynsze najmu lub dzierżawy nieruchomości. Dotyczyło to m.in. firm z branży gastronomicznej, fryzjerskiej i kosmetycznej, budowlanej, handlowej i fotograficznej. Jak wyjaśniają przedstawiciele gliwickiego magistratu, rządowy program pomocowy pierwotnie obowiązywał do końca 2020 r. Rząd zgłosił Komisji Europejskiej przedłużenie jego obowiązywania na 2021 r., wyłączył z niego jednak m.in. możliwość umarzania opłat za czynsze najmu lub dzierżawy nieruchomości, o czym nie poinformował samorządów.

– Problem wziął się z tego, że polski rząd w odpowiednim czasie nie zawnioskował do Komisji Europejskiej o możliwość dalszego udzielania ulg po 1 stycznia 2021 r. i jednocześnie nie skorygował ustawy krajowej, która o tym mówi. Ponadto Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który gromadzi wszystkie dane o udzielonych ulgach w tzw. bazie SHRIMP, nie skorygował tego mechanizmu – przyjmował i wpisywał wysyłane przez nas dane dotyczące ulg – wyjaśnił prezydent Gliwic Adam Neumann.

Nieświadome zmiany samorządy nadal umarzały przedsiębiorcom opłaty. O tym, że nie powinny tego robić, dowiedziały się z otrzymanego w maju tego roku pisma, w którym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał je do skorygowania przypadków umorzeń udzielonych po 1 stycznia 2021 r.

W ten sposób przedsiębiorcy zostali narażeni na konieczność zwrotu udzielonej wówczas pomocy. Aby do tego nie doszło, Adam Neumann postanowił przekwalifikować udzielone przedsiębiorcom umorzenia jako tzw. pomoc de minimis, udzielaną na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Gliwicach z 17 grudnia 2009 r. Uchwała ta określa m.in. warunki ulg udzielanych przez miasto w formie pomocy publicznej.

fot. UM Gliwice
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka