Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu wzrosła o 11,5% w ciągu roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 11,4%. Analitycy spodziewali się wzrostu odpowiednio po 6% i 7,1%. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu, wzrosła o 20,4% rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 6,1%.
Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, wrześniowe dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej wskazują na wyraźną poprawę sytuacji w budownictwie. – Odczyt okazał się dużo lepszy od prognoz, jednocześnie jest to najlepszy wynik produkcji budowlano-montażowej w tym roku – wskazuje ekspertka. – Szczegółowe dane GUS pokazują, że we wrześniu nadal najszybciej rosła rok do roku produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 17,9%) oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne (10%), ale także w przypadku jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków pojawił się wreszcie wzrost (o 3,9%). Dane potwierdzają zatem, że nadal jednostki samorządu terytorialnego realizują inwestycje w ramach kończącej się unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, ale jednocześnie wskazują, że ruszyło budownictwo mieszkaniowe – zwracaj uwagę Moniki Kurtek.
Według ekspertki tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej zdecydowanie nabiera rozpędu. – Wprawdzie częściowo za wrześniowym wynikiem stoi niska zeszłoroczna baza odniesienia, niemniej jednak dane dotyczące wydanych pozwoleń na budowę we wrześniu – wzrost o 4,2% rdr – oraz dotyczące liczby rozpoczętych budów – wzrost o 20,4% rdr – dowodzą, że w budownictwie mieszkaniowym ma już miejsce oczekiwany rozruch – podkreśla Monika Kurtek. Dodaje, że nie jest to zaskoczeniem w kontekście bardzo dużego wzrostu popytu na rynku mieszkaniowym w ostatnich miesiącach, do czego przyczynił się uruchomiony w lipcu program "Bezpieczny kredyt 2%".
– To kolejny sygnał odbicia koniunktury. Do infrastruktury (budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej +17,9% rdr) dołączyło odbicie w budowie budynków (+3,9% po -5% w sierpniu) i dwucyfrowy (10%) wzrost robót specjalistycznych. Wcześniej produkcja w tych działach notowała dynamikę +11,8% rdr, -5% rdr i 0,9% rdr. Poprawę w budownictwie obrazują także dane mdm odsezonowane, tj. +3,7% mdm – komentują ekonomiści ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem wrześniowe dane ze sfery realnej okazały się lepsze od prognoz. – W efekcie szacujemy obecnie, że wzrost PKB w trzecim kwartale 2023 r. wyniósł 0,5%. Podtrzymujemy prognozę na 2023 r. na poziomie 0,4%, w 2024 r. prognozujemy wzrost gospodarczy na poziomie 2,5% z rosnącymi szansami na lepszy wynik – przewidują eksperci.
Jak podkreślają ekonomiści, ostatnie miesiące przynoszą symptomy odbudowy aktywności w budownictwie, co wpisuje się w ogólny obraz odbicia koniunktury w polskiej gospodarce. – Zakładamy kontynuacje odbicia w produkcji budynków, sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym będzie zależała od szybkiego uruchomienia środków unijnych, w tym KPO, bez którego w 2024 r. czeka nas tzw. słabszy okres przejściowy między budżetami unijnymi – oceniają.
fot. freepik.com
oprac. /kp/