• +48 533 367 799

Większość Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

Płacić więcej za prąd, o ile będzie on pochodził z czystych źródeł, jest skłonnych 29% pytanych, a wyższych kosztów nie chce ponosić blisko połowa Polaków.

Większość Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

Prawie 70% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych, a główną zaletą tej inwestycji jest według nich dostęp do taniej i czystej energii. Z kolei przeciwnicy energetyki jądrowej za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem. Wynika tak z badania „Energia UREgulowana” przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki i Pracownię Badań Społecznych.

Powodem badania były zawirowania związane z kryzysem energetycznym oraz przyspieszające zmiany w polskiej energetyce i wynikająca z tego potrzeba opracowania kompleksowych działań informacyjnych oraz edukacyjnych adresowanych do wszystkich uczestników rynku. – Kluczowym dla powodzenia przyspieszającej transformacji energetycznej jest, aby była ona sprawiedliwa społecznie i nie ograniczała, ale wręcz podnosiła konkurencyjność polskiej gospodarki oraz poziom życia Polaków. Realizując ten długofalowy proces, powinniśmy wsłuchiwać się nie tylko w głosy branży, ale i w głos opinii publicznej – podkreśla Rafał Gawin, prezes URE.

Okazało się, że Polacy są dość dobrze zorientowani, jeśli chodzi o znajomość źródeł wytwarzania energii elektrycznej. W pytaniu o najważniejsze aktualnie źródła energii elektrycznej dla Polski ponad 91% ankietowanych wskazało na węgiel, z czego dla 80% był to pierwszy wybór. Na kolejnych miejscach respondenci umieścili odnawialne źródła energii (76%) i gaz (72%). Respondenci uznali również, że najwięcej energii odnawialnej jest produkowane przez instalacje fotowoltaiczne (87%). Płacić więcej za prąd, o ile będzie on pochodził z czystych źródeł, jest skłonne zaledwie 29% uczestników badania, a wyższych kosztów nie chce ponosić blisko połowa pytanych osób.

Ponad 80% ankietowanych uważa się za osoby oszczędzające energię, a wśród najczęściej podejmowanych działań wymieniane są: wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach (92%) i zakup energooszczędnego oświetlenia (75%). Podobny odsetek pytanych odczuł w ostatnim czasie wzrost wydatków na energię elektryczną i gaz. Bardziej zdecydowanie taką opinię wyrażają mieszkańcy miast. Wśród czynników mających największy wpływ na ceny energii ankietowani wskazali: politykę krajową (73%) i ceny surowców energetycznych (72%), a także politykę międzynarodową i politykę Unii Europejskiej (po 65%).

Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyraziło 69% pytanych. 45% jest w stanie zaakceptować realizację takiej inwestycji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Osoby popierające budowę elektrowni jądrowych jako główny atut inwestycji tego typu wskazują dostęp do taniej oraz czystej energii, z kolei przeciwnicy energetyki jądrowej za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem.

Jak wskazują autorzy, jednym z bardziej zaskakujących wyników badania jest brak poparcia Polaków dla stwierdzenia, że „wiatraki na lądzie psują krajobraz”, z którym zgadza się tylko 21% ankietowanych. W kwestii tej nie ma istotnych różnic pomiędzy mieszkańcami wsi i miast.

Czytaj także: Energetyka wiatrowa w UE ma przyspieszyć

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka