• +48 533 367 799

Nowe przepisy ograniczą rosnącą ilość odpadów opakowaniowych

93% wykorzystywanych na świecie materiałów i surowców ma charakter jednorazowy i nie wraca do wtórnego obiegu.

Nowe przepisy ograniczą rosnącą ilość odpadów opakowaniowych

Europosłowie poparli projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation, którego celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych. – Dyrektywa opakowaniowa to temat budzący aktualnie wiele emocji w UE i nie tylko, ponieważ wpłynie na to, jak będziemy określać i traktować opakowania w całej Europie. Kluczowa jest tu zmiana myślenia – powinniśmy zrozumieć, że wszystko to, co nie jest nam już potrzebne i co wyrzucamy, wciąż stanowi wartościowy surowiec. Mówimy tu o opakowaniach szklanych, papierowych, plastikowych. Wszystkie te materiały można z powodzeniem ponownie wykorzystać i wprowadzić do obiegu, zamiast je marnować – podkreśla Ladeja Godina Košir, założycielka i dyrektorka wykonawcza Circular Change, współprzewodnicząca European Circular Economy Stakeholder Platform.

Dzięki gospodarce obiegu zamkniętego można zaoszczędzić surowce i zmniejszyć ilość odpadów, a zdaniem UE jest to jeden z warunków do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Szereg regulacji ma przynieść nie tylko korzyści dla ekologii, ale i finansowe – Komisja Europejska szacuje, że zastosowanie zasad GOZ może się przyczynić do zwiększenia unijnego PKB o 0,5% do 2030 r. i do stworzenia ok. 700 tys. nowych miejsc pracy.

Okazuje się jednak, że świat ma przed sobą jeszcze długą drogę do zamknięcia obiegu, a sytuacja wręcz się pogarsza. Jeszcze kilka lat temu 9,1% światowej gospodarki funkcjonowało w obiegu zamkniętym, w tej chwili jest to 7,2%. Oznacza to, że aż 92,8% wykorzystywanych na świecie materiałów i surowców ma charakter jednorazowy i nie wraca z powrotem do wtórnego obiegu. Tymczasem przeciętny Europejczyk wytwarza rocznie 188,7 kg odpadów opakowaniowych, a w latach 2009–2019 ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych na terenie UE wzrosła o ponad 1/5. Szacuje się, że w 2030 r. statystyczny mieszkaniec UE wytwarzać będzie 209 kg odpadów opakowaniowych rocznie.

Nowa regulacja wyznaczy szczegółowe cele w zakresie redukcji odpadów w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych – 10% do 2030 r., 15% do 2035 r. i 20% do 2040 r., natomiast kraje UE będą musiały dopilnować, żeby do 2029 r. 90% materiałów zawartych w opakowaniach było zbieranych selektywnie. Wśród najważniejszych założeń projektowanej dyrektywy jest także m.in. zakaz sprzedaży bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy, chyba że są one wymagane ze względów higienicznych. Kolejny punkt to zakaz stosowania tzw. wiecznych substancji chemicznych i bisfenolu A w opakowaniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz szersze wykorzystanie opakowań wielorazowych stosowanych w handlu internetowym.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka