Europosłowie poparli projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation, którego celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych. Jeszcze przed świętami stanowisko do projektu rozporządzenia przyjmie Rada Unii Europejskiej. Dzięki gospodarce obiegu zamkniętego można zaoszczędzić surowce i zmniejszyć ilość odpadów, a zdaniem UE jest to jeden z warunków do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Szereg regulacji ma przynieść nie tylko korzyści dla ekologii, ale i finansowe.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan niektóre przepisy jednak nadal budzą obawy. – Głównie chodzi o brak kompleksowej oceny skutków. Doceniamy natomiast pozytywne zmiany przyjęte w stanowisku zaproponowanym przez PE obejmujące m.in. harmonizację przepisów w zakresie oznakowania opakowań czy wprowadzenie zapisów w preambule o uwzględnieniu recyklingu chemicznego podczas opracowania dalszych przepisów dotyczących recyklowalności – komentuje Piotr Mazurek, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego Konfederacji Lewiatan. – Liczymy, że Rada również przychyli się do rozszerzenia tych zapisów dotyczących harmonizacji przepisów i uwzględnienia recyklingu chemicznego obok mechanicznego. Bardzo ważne jest również utrzymanie zmienionego podejścia do wyliczania współczynnika pustej przestrzeni czy do zawartości recyklatów w opakowaniach, czyli w odniesieniu do średniej masy wszystkich opakowań z udziałem tworzyw sztucznych wprowadzonych na rynek, a nie w odniesieniu do jednostkowego opakowania, jak było to zaproponowane w pierwotnym projekcie Komisji – wskazuje ekspert.
Organizacja zwraca uwagę na konieczność zachowania spójności pomiędzy projektem rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych a przepisami branżowymi oraz pozostałymi realizowanymi i planowanymi inicjatywami. Dodatkowo zdaniem Lewiatana konieczne jest wyznaczenie dat obowiązywania przepisów, jak również okresów przejściowych w taki sposób, aby zapewnić europejskim przedsiębiorcom dostosowanie się do ich realizacji. – Wiąże się to z koniecznością zwiększonych inwestycji, m.in. w infrastrukturę związaną z gospodarką odpadami i ich recyklingiem, tak aby przyspieszyć dojście do gospodarki obiegu zamkniętego. Będzie to możliwe przy zrozumieniu roli poszczególnych interesariuszy. Bez wsparcia organów UE i państw osiągnięcie założonych celów nie będzie możliwe – oceniają eksperci.
– Jako Lewiatan popieramy stanowisko podpisane już przez kilkanaście krajów, w którym proponowane jest urealnienie obowiązkowych celów w zakresie ponownego użycia opakowań, a co za tym idzie – wprowadzenie wyjątków w przypadku, gdy opakowania jednorazowego użytku nadające się do recyklingu wykazują najlepszy ogólny wynik środowiskowy zgodnie z analizą cyklu życia opakowania. Ponadto aby zapobiec rozdrobnieniu rynku wewnętrznego UE, należy w każdym przypadku unikać ustalania minimalnych celów dotyczących ponownego użycia. Dlatego rekomendujemy, aby nasz rząd również przystąpił do tego porozumienia – dodaje Piotr Mazurek.
fot. freepik.com
oprac. /kp/