We wrześniu minionego roku przy ul. Towarowej 7 w Jastrzębiu-Zdroju, w miejscu, gdzie niegdyś górnicy korzystali z łaźni, wychodząc z podziemnych, kopalnianych korytarzy, otwarto Carbonarium – miejsce pełne historii i wiedzy o węglu, który przez wieki kształtował losy regionu i sześćdziesięcioletniego miasta. W ciągu czterech miesiący odwiedziło je prawie 5 tys. osób.
W ramach wystawy stałej Carbonarium przedstawia opowieści o kopalniach, górnikach, powstaniu miasta i jego rozwoju. Przy pomocy najnowszej technologii zwiedzający poznają proces wydobycia węgla, rolę górników w tym procesie, historię jego powstania w kosmosie i wpływ na rozwój przemysłu we współczesnym świecie. To w sumie 30 monitorów, pięć projektorów, multimedialne gry, audioprzewodniki i ogromna bryła węgla przy wejściu. – Carbonarium to nie tylko miejsce z przeszłością, ale również z przyszłością. Planowane są różnorodne wystawy czasowe, które będą uzupełniać narrację o wydarzeniach związanych z historią naszego miasta i historią wolnościową – zapowiada Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.
Muzeum powstało w zabytkowej łaźni górniczej. Pomysł na jego utworzenie narodził się w 2015 r., a proces realizacji inwestycji trwał osiem lat. – Czy warto było czekać? Z odpowiedzią śpieszą odwiedzający, którzy są mile zaskoczeni tym miejscem. "To muzeum z pewnością może zachwycić pasjonatów górniczego fachu, jak i laików, którzy pierwszy raz mogą zbliżyć się do tej tematyki. Tutaj jest wszystko o węglu, a informacje są podane naprawdę w atrakcyjnej formie. Szkoda, że w bliskim rejonie od mojego miejsca zamieszkania nie mamy takiego muzeum, przyjeżdżałabym z rodziną tutaj częściej" – skomentowała wizytę pani Honorata, której do gustu przypadło nasze Carbonarium – podkreśla jastrzębski magistrat.
Carbonarium jest otwarte od wtorku do piątku w godzinach 10:00-18:00, a w weekendy od 11:00 do 19:00.
fot. UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/