• +48 533 367 799

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Według przedstawicieli branży uchwalane przepisy nie tylko nie nadążają za rozwojem zielonych źródeł, ale również powodują zahamowanie jego dynamiki.

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Skrócenie procesu inwestycyjnego w elektrownie wiatrowe, pełnomocnik rządu do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej czy niedziałające przez brak procedur i rozporządzeń rozwiązania legislacyjne – to jedne z najważniejszych tematów, jakie poruszono podczas konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Polsce”.

Olga Sypuła, country manager European Energy, podkreśliła, że obszarem OZE, który ucierpiał w ubiegłym roku najmocniej, jest wielkoskalowa fotowoltaika. – Dlatego dziś trzeba znieść zakaz lokalizacji elektrowni słonecznych na gruntach klasy 4. Od nowego rządu chcemy transparentności i komunikacji. Chcemy, by brano nas pod uwagę przy projektowaniu zmian. Dobrym rozwiązaniem będzie utworzenie grup roboczych przy ministerstwach, aby wspólnie analizować szanse i zagrożenia, które niosą zmiany w projektowych przepisach – postulowała. Eksperci oczekują od rządu szeregu zmian, które uwolnią potencjał OZE w Polsce. – Trzeba zaimplementować elementy RED III w zakresie uproszczonych procedur czy repoweringu. To będzie miało duże znaczenie dla szybkości realizacji inwestycji. Dziś proces trwa 7 lat, możemy go skrócić do 5 lat lub nawet mniej – wskazał Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Mamy wiele do zrobienie, jeśli chodzi o edukację w temacie energetyki wiatrowej. Mimo rekordowego poparcia dla tego sektora nadal widzimy duże wyzwanie jeśli chodzi o wiedzę i fakty, zwłaszcza po grudniowym falstarcie z ustawa wiatrakowa, kiedy to właśnie branży przypisano złe intencje i nieprawdziwe zarzuty rzuciły złe światło na inwestorów. Teraz trzeba odbudować wizerunek branży wiatrowej. Konieczne jest także stworzenie urzędu pełnomocnika rządu do spraw rozwoju offshore w Polsce – dodał prezes PSEW.

Według przedstawicieli branży uchwalane przepisy nie tylko nie nadążają za rozwojem zielonych źródeł, ale również powodują zahamowanie jego dynamiki. – Regulacje nie do końca nadążają za rozwojem sektora. Nam jako branży zależy na tym, aby prawo nie było ciąglechaotycznie nowelizowane, tak jak w ubiegłych latach. Nowelizacje pozwalają nadążać nad rozwojem sektora, ale muszą być przygotowywane w sposób przemyślany. Regulacje muszą być kompleksowe, a branża musi mieć możliwość uczestnictwa w dyskusji o ich kształcie – podkreśliła Paulina Grądzik z Konfederacji Lewiatan. Równie istotne, co zmiany legislacyjne dla zielonej transformacji, są innowacyjne projekty, które uczynią transformację energetyczną bardziej dostępną i wykonalną. Wśród nich szczególne znaczenie mają inicjatywy Power-to-X oraz produkcja paliw syntetycznych, które uzupełniają ścieżkę transformacji gospodarki opartej na zrównoważonych i ekologicznych źródłach energii.

– Niezbędna jest aktualizacja strategii energetycznej polski do 2040, a nawet do 2050 r., zwiększenia nakładów na modernizację sieci i rozbudowę przyłączy oraz powołanie zespołów roboczych złożonych z przedstawicieli branży, rządu, samorządu i organizacji zajmujących się tematem OZE – podsumował Michał Niewiadomski, założyciel Klubu Energetycznego.

fot. pixabay.com, PAP
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka