• +48 533 367 799

Światowy Dzień Baterii. Dlaczego ważna jest ich segregacja?

Z prawidłowo zutylizowanych baterii można częściowo pozyskać surowiec służący do produkcji nowych.

Światowy Dzień Baterii. Dlaczego ważna jest ich segregacja?

18 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Baterii. Tego dnia w 1745 r. urodził się Alessandro Volta – włoski wynalazca, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaniczne, co przyczyniło się do powstania baterii. Baterie towarzyszą ludziom w codziennych czynnościach, umożliwiają też pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego. Mają też jednak swoją ciemną stronę.

Jedna mała guzikowa bateria potrafi skazić metr sześcienny środowiska naturalnego. W popularnych bateriach znajdują się pochodne węgla, cynku, rtęci, manganu, ołowiu, niklu, kadmu, kobaltu czy potasu. Ze względu na trujące właściwości składników zużyte muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane. Kadm przyczynia się do zaburzeń czynności nerek i funkcji rozrodczych, chorób nadciśnieniowych, zmian nowotworowych czy nieprawidłowości w metabolizmie wapnia, które skutkują deformacją szkieletu, natomiast zatrucie ołowiem powoduje zaburzenia pracy mózgu. Niewłaściwie składowane baterie potrafią dotkliwie skazić otoczenie metalami ciężkimi – przykładowo płaska bateria zegarowa może zanieczyścić od 5 do 50 tys. litrów wody. Poza tym kopalnie minerałów potrzebnych do produkcji baterii i innych części sprzętów elektronicznych wiążą się z ogromnymi kosztami ekologicznymi, a czasami uwikłaniem w konflikty zbrojne. W Demokratycznej Republice Konga np. wydobycie kobaltu finansuje ugrupowania zbrojne.

Jak wskazuje ekolog Dominik Dobrowolski, z prawidłowo zutylizowanych baterii można częściowo pozyskać surowiec służący do produkcji nowych. – Żeby jednak korzystać z baterii ekologicznie i ekonomicznie, warto wybrać te, których użyjemy wielokrotnie – akumulatory ze stacją ładującą. Zniknie potrzeba kupowania kolejnych paluszków, a i wygenerujemy o wiele mniej kłopotliwych odpadów. Zbiórkę i odzyskiwanie zużytych baterii w Polsce organizują profesjonalne firmy z branży recyklingowej: Remondis Electrorecycling Polska, Electro-System Organizacja Odzysku i Europejska Platforma Recyklingu. Dzięki tym firmom każdego roku wzrasta ilość selektywnie zbieranych baterii. W zeszłym roku Polska uzyskała 45% poziom zbiórki zużytych baterii. Oznacza to, że ponad 135 mln sztuk zużytych baterii nie zanieczyściło środowiska. Każdego roku organizowane są także różne akcje zachęcająca do zbiórki zużytych baterii. Od 14 lutego do 22 kwietnia prowadzona jest na terenie całego kraju akcja #EkoWalentynki, w ramach której zbierane są baterie oraz drobne elektroodpady – tłumaczy Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i główny organizator akcji.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka