• +48 533 367 799

Co dalej ze stawką VAT na żywność?

– Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5% stawki VAT na żywność. Możemy wrócić do stawki zerowej w każdej chwili – powiedział Donald Tusk.

Co dalej ze stawką VAT na żywność?

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0% stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5% stawką podatku. Obejmuje ona podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż. Rozporządzenie przedłużające stosowanie od 1 stycznia 2024 r. obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymanie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, podpisał w grudniu ówczesny minister finansów Andrzej Kosztowniak. Szacowano wówczas, że to koszt dla budżetu ok. 2,7 mld zł.

Taka stawka ma obowiązywać do końca marca. Co będzie potem? Został o to zapytany premier Donald Tusk.

– Moja rekomendacja jest taka, aby wrócić do 5% stawki VAT na żywność. Możemy wrócić do stawki zerowej w każdej chwili – powiedział Donald Tusk. Premier zaznaczył jednak, że czeka na rozwiązanie, które ma wypracować szef resortu finansów. – Siedzimy z ministrem finansów Domańskim i innymi ministrami nad takimi działaniami, które pozwolą nam na przedłużenie różnych działań ochronnych dla konsumentów, choć może nie w takim zakresie, jak w najbardziej krytycznym okresie – wyjaśnił. Dodał, że na razie nie może określić precyzyjnie tej pomocy czy wskazać skali ani terminów ochrony. – Mamy to w agendzie naszej codziennej pracy – wskazał.

– Rozmawiałem wczoraj z ministrem finansów, sytuacja – jeśli idzie o ceny żywności – jest zaskakująco optymistyczna, z różnych powodów notujemy rekordowo niskie ceny niektórych produktów. Inflacja w marcu powinna jeszcze spadać, stabilizować się na niskim poziomie – podkreślił Donald Tusk.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka