• +48 533 367 799

Miniony miesiąc najcieplejszym lutym w historii

W lutym średnia temperatura w Polsce była wyższa o 5,9°C w porównaniu z latami 1991-2020.

Miniony miesiąc najcieplejszym lutym w historii

Ubiegły miesiąc był najgorętszym lutym w historii pomiarów. Średnia temperatura powietrza na świecie w lutym 2024 r. wyniosła 13,54 °C i była o 1,77°C wyższa niż średnia dla tego miesiąca w latach 1850-1900 i o 0,81°C wyższa niż w okresie 1991-2020. Z kolei w Europie średnia temperatura była o 3,3°C wyższa niż średnia w okresie 1991-2020. Wynika tak z danych Copernicus Climate Change Service, unijnej instytucji zajmującej się gromadzeniem danych na temat klimatu.

Od czerwca ubiegłego roku każdy kolejny miesiąc jest najgorętszym w historii pomiarów. – Luty dołącza do długiej serii rekordów odnotowywanych w ostatnich kilku miesiącach. Może się to wydawać niezwykłe, ale nie jest zaskakujące, ponieważ dalsze ogrzewanie się klimatu nieuniknienie będzie prowadzić do kolejnych ekstremów temperaturowych. Klimat reaguje na obecną koncentrację gazów cieplarnianych w atmosferze, więc jeśli nie zdołamy jej ustabilizować, nie unikniemy kolejnych rekordów temperatury i ich konsekwencji – ostrzega Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus Climate Change Service.

Wzrosła także temperatura wody w oceanie, ponadto rekordowo zmniejszyła się ilość lodu morskiego w obszarach arktycznych. – Powierzchnia oceanu w obszarze równikowym Pacyfiku ma związek z El Niño. Ale temperatura morza w innych częściach globu jest stale i niezwykle wysoka przez ostatnie 10 miesięcy. To niepokojące i nie można tego wytłumaczyć jedynie faktem występowania El Niño – podkreśla prof. Celeste Saulo, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Z danych IMGW wynika natomiast, że w lutym średnia temperatura w Polsce była wyższa o 5,9°C w porównaniu z latami 1991-2020. Dobowe temperatury odnotowane przez poszczególne stacje wahały się od -6,6°C w Suwałkach do 19,1°C w Tarnowie.

Czytaj także: Polska nie osiągnie celów klimatycznych?

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka