• +48 533 367 799

Światowy Dzień Wody. 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej

W tym roku święto przebiega pod hasłem "Woda dla pokoju".

Światowy Dzień Wody. 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Woda jest fundamentem życia na Ziemi, jednak jej dostępność i czystość stanowią coraz większe wyzwanie dla ludzkości.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpiało z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Głównym celem było więc podniesienie świadomości społecznej na temat problemów związanych z wodą oraz promowanie działań mających na celu zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Obecnie problem ten dotyczy już ponad 2 mld osób.

W tym roku święto przebiega pod hasłem "Woda dla pokoju". Woda odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym, społecznym oraz osobistym, może więc być źródłem pokoju, jak i konfliktu. Zanieczyszczenia wód, deficyt wody pitnej, zmiany klimatyczne czy wzrost populacji – to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Istnieje więc pilna potrzeba współpracy międzynarodowej i wewnątrzregionalnej w celu ochrony i zachowania tego najcenniejszego naturalnego zasobu.

Woda zajmuje ponad 70% powierzchni Ziemi, jednak tylko 2,5% to woda słodka, a 1% jest dostępna do spożycia. Coraz poważniejszymi zagrożeniami stają się jej deficyt i susze. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce. Jak wskazuje UNICEF, brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych oraz choroby z tym związane zagrażają życiu 190 mln dzieci z 10 afrykańskich państw. Jednak nie tylko tam występują problemy – np. Europa coraz częściej walczy z suszą. Rekordowo wysokie temperatury i niskie sumy opadów sprawiły, że wiele rzek i zbiorników wodnych wyschło. Wraz z postępującymi zmianami klimatu takie sytuacje będą coraz częstsze.

Ważnym elementem walki o lepsze wykorzystanie zasobów wodnych jest edukacja i podnoszenie świadomości. To także czas na refleksję nad codziennymi działaniami i ich wpływem na stan środowiska. Sposoby na ograniczenie zużycia wody to m.in. branie pryszniców, zakręcanie wody podczas mycia zębów, zmywania naczyń i przygotowywania posiłków, włączanie pralki i zmywarki dopiero wtedy, gdy są pełne czy eliminowanie cieknących urządzeń w łazience i kuchni. Należy także kupować lokalne i sezonowe jedzenie oraz zwracać uwagę na produkty wyprodukowane przy zużyciu mniejszej ilości wody. Kolejną kwestią jest zanieczyszczanie – nie należy wyrzucać resztek jedzenia, olejów, leków i chemikaliów do toalety, natomiast brać udział w sprzątaniu lokalnych rzek, jezior lub plaż.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka