• +48 533 367 799

6 tys. ciężarówek drzew wyjeżdża codziennie z polskich lasów

Greenpeace rekomenduje, by tymczasowe wstrzymanie wycinek na obszarze 20% powierzchni polskich lasów zostało wprowadzone w życie w trybie pilnym.

6 tys. ciężarówek drzew wyjeżdża codziennie z polskich lasów

Rząd w umowie koalicyjnej zadeklarował, że 20% najcenniejszych przyrodniczo i społecznie obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinek. Jak wynika z badania CBOS dla Greenpeace Polska, za pilną realizacją tego zobowiązania opowiada się 2/3 Polaków. Mimo to każdego dnia z lasów wyjeżdża 5,8 tys. dużych ciężarówek załadowanych drewnem.

W styczniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało moratorium o wstrzymaniu lub ograniczeniu pozyskiwania drewna w lasach Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych. To doraźne działanie objęło czasowo 1,3% całości obszarów LP. Greenpeace poinformował jednak, że w co najmniej dwóch lokalizacjach w Bieszczadach, w których nakazano wstrzymanie prac, nadal trwają wycinki. O wycince na terenie lasów uzdrowiskowych w okolicy Iwonicza-Zdroju informowała z kolei Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

– Skala wycinki, kolejne miliony drzew, które wyjeżdżają z polskich lasów co roku, to zjawisko, które powinno niepokoić na kilku poziomach – podkreśla Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. – Po pierwsze w dużej części to są lasy bardzo cenne przyrodniczo, w których żyją rzadkie gatunki zwierząt, roślin. To są miejsca bardzo ważne ze względu na przetrzymywanie wody w środowisku. Jeżeli ten las się wytnie, ta woda po prostu spłynie i będziemy bardziej narażeni na suszę. Ale oczywiście to też jest ważne dla ludzi, którzy lubią chodzić do lasu, oglądać go i niestety coraz częściej widzą, że ich ulubione miejsce zostało po prostu potraktowane jako fabryka trocin. Skala tych wycinek nie pozwala na prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, bo my oczywiście musimy wycinać drzewa, by dostawać drewno, z którego produkowane są różne ważne produkty, natomiast z całą pewnością ona nie musi być aż tak wielka, jak to widzieliśmy w ostatnich latach – zaznacza ekspert.

Greenpeace rekomenduje, by tymczasowe wstrzymanie wycinek na obszarze 20% powierzchni polskich lasów zostało wprowadzone w życie w trybie pilnym – tak aby mogły służyć ludziom, klimatowi, środowisku i przyrodzie. – Są naukowcy, którzy uważają, że abyśmy byli w stanie poradzić sobie z kryzysem przyrodniczo-klimatycznym, z którym mamy do czynienia, to tak naprawdę połowa Ziemi powinna zostać oddana dzikości. Myślę, że w naszym kraju jest to w tym momencie niemożliwe, ale 20% to jest rozsądny kompromis, który obejmowałby najcenniejsze przyrodniczo miejsca w polskich lasach, również te, które są ważne dla lokalnych społeczności – podkreśla Krzysztof Cibor.

Na pozostałych 80% powierzchni gospodarka leśna powinna być prowadzona w ocenie ekspertów przy zapewnieniu ciągłości lasów, z poszanowaniem przyrody, ochrony środowiska, klimatu oraz szeroko rozumianych względów społecznych. – Oczekujemy od polskiego rządu po pierwsze pilnych, odważnych decyzji dotyczących 1/5 polskich lasów. A po drugie podjęcia jak najszybciej poważnej debaty na temat tego, jak zmienić całą gospodarkę leśną w naszym kraju, tak aby ona była w zdecydowanie lepszym stopniu przystosowana do obecnej sytuacji, która wymaga innego podejścia do lasów, niż obserwowaliśmy w ostatnich latach – mówi ekspert.

Petycję w tej sprawie można podpisać na stronie internetowej chronimylasy.pl.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka