• +48 533 367 799

Dzień Ziemi. Planeta kontra plastik

Tylko w 2023 r. na całym świecie wyprodukowano ponad 500 mld toreb plastikowych.

Dzień Ziemi. Planeta kontra plastik

22 kwietnia każdego roku na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Jest to czas poświęcony refleksji nad wpływem ludzi na środowisko naturalne oraz działaniom mającym na celu jego ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Jako pierwszy z pomysłem takiego święta wystąpił John McConnell w 1969 r. na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco – Josepha Alioto. Inicjatywę poparł Sekretarz Generalny ONZ – U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał on proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 2009 r. 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Tematem przewodnim Dnia Ziemi jest zazwyczaj konkretny problem ekologiczny lub wyzwanie, przed którym stoi planeta. Hasłem tegorocznych obchodów jest "Planeta kontra plastik". Jak podaje WWF, w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln t do 348 mln t rocznie. Każdego roku ponad 8 mln t trafia do mórz i oceanów – to tak, jakby co minutę wrzucać do wody całą śmieciarkę odpadów. Około połowy z nich stanowią produkty i opakowania jednorazowego użytku. Raport Programu Środowiskowego ONZ zakłada, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Tylko w zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano też ponad 500 mld toreb plastikowych – to milion torebek na minutę. Okres przydatności wielu toreb plastikowych wynosi kilka minut, a nawet po rozpadzie tworzywa sztuczne pozostają mikroplastikami, czyli drobnymi cząsteczkami przenikającymi każdą niszę życia na planecie. W 2014 r. badacze odkryli skorupiaka z mikroplastikiem typu PET w organizmie na dnie Rowu Mariańskiego.

Problem zanieczyszczenia plastikiem stał się jednym z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych naszych czasów. Istnieje jednak wiele prostych sposobów, aby ograniczyć zużywanie plastiku i zadbać o planetę. Można zrezygnować z jednorazowych opakowań, takich jak plastikowe butelki, torby na zakupy, słomki czy sztućce, a zamiast tego używać alternatyw wielokrotnego użytku alternatyw – butelek termicznych, toreb materiałowych czy bambusowych słomek. Należy również pamiętać o segregacji odpadów i konsekwentnym recyklingu – plastikowe opakowania, butelki i inne produkty z tworzyw sztucznych mogą być poddane recyklingowi, co pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów i zmniejszenie ilości odpadów.

Czytaj także: 11 mln ton plastiku leży na dnie oceanów

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka