• +48 533 367 799

Polska gospodarka przed wyzwaniami związanymi z ochroną klimatu. "Nadchodzi armagedon"

– Za co przedsiębiorcy przeprowadzą przymusową termomodernizcję i odejście od paliw kopalnych jako źródła ciepła w swoich firmach? – pytał Adam Abramowicz.

Polska gospodarka przed wyzwaniami związanymi z ochroną klimatu.  "Nadchodzi armagedon"

Dwa dni wypełnione spotkaniami, ponad trzydzieści debat, dyskusje przy okrągłych stołach oraz dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak można podsumować największe wydarzenie ekologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024, który odbył się w dniach 22-23 kwietnia w Varso Place w Warszawie. W otwarciu głównej sceny "Climate Care" wzięli udział Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji oraz Rafał Dutkiewicz – prezes zarządu Pracodawców RP. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele świata biznesu, administracji, nauki i NGO.

– Ostatnie sto lat to wielkie przemiany, które dzisiaj włączają nas w dyskusję, dokąd doprowadził zmianami technologicznymi człowiek. Ale też człowiek doprowadził do tego, że to technologia właśnie i odkrycia, które są człowieka udziałem, mogą tę rzeczywistość zmieniać, mogą ją naprawiać, mogą prowadzić w miejsca, które sprawią, że to klimat, ekologia, środowisko staną w centrum zainteresowania – nie tylko pokoleń, które o tym decydują, ale będzie to temat ponadpokoleniowy, który w niekwestionowany sposób będzie łączył nas w myśleniu o przyszłości – podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Jak wskazał Rafał Dutkiewicz, każde pokolenie stoi przed własnymi wyzwaniami i musi odpowiedzieć na aktualne wydarzenia, problemy i zmiany. – Codzienne życie naszych dzieci będzie różniło się znacznie bardziej od naszego i bardziej niż nasze od życia naszych rodziców. Pytaniem otwartym pozostaje to, czy ten świat, jaki pozostawimy przyszłym pokoleniom, będzie taki, o jakim one marzą – podkreślił. – Jednym z największych wyzwań są zmiany klimatu. Chciałbym przekazać państwu ważną informację: wraz z CIECH, a od czerwca Qemetica oraz Fundacją Instrad wprowadzamy Indeks Dekarbonizacji polskiej gospodarki. Chcemy, aby to narzędzie prognostyczne inspirowało do publicznej dyskusji o tempie i perspektywach dekarbonizacji, wspierało budowę szerokiej świadomości publicznej na temat zrównoważonego rozwoju i określało główne wyzwania dla biznesu związane tymi procesami – poinformował prezes zarządu Pracodawców RP.

Natomiast Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił uwagę na koszty związane z ochroną klimatu. – Nadchodzi armagedon. Rok temu martwiliśmy się o sektor MŚP z powodu kosztów raportowania ESG, teraz wszystko przyspieszyło, za chwilę te koszty będą bilionowe. Nasza gospodarka – nie tylko polska, ale i europejska – zostanie poddana ogromnej próbie. Wszyscy chcemy żyć w przyjaznym klimacie, w zrównoważonych energetycznie budynkach – jednak kto za to zapłaci? – zwrócił uwagę.

– Rok temu na Togetair pokazywałem miliardowe koszty, jakie poniosą firmy w związku z raportowaniem ESG. Nie spodziewałem się, że tak szybko pójdziemy do przodu. Dyrektywa "budynkowa" to już biliony złotych. Budownictwo to jedna z dźwigni gospodarki. Czy będzie stać Polaków na drogie mieszkania i lokale? Za co przedsiębiorcy przeprowadzą przymusową termomodernizcję i odejście od paliw kopalnych jako źródła ciepła w swoich firmach? Ile będą kosztować nasze usługi i produkty po wprowadzeniu: przymusowego raportowania ESG, dyrektywy budynkowej oraz neutralności klimatycznej (100% w 2050 r.) i czy będziemy w stanie je sprzedawać w konkurencji z Chinami, Indiami, USA i innymi krajami spoza UE? – napisał Adam Abramowicz w serwisie X.

fot. Biuro Rzecznika MŚP/X
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka