• +48 533 367 799

Światowy Dzień Roweru. Gdzie pojeździć w Subregionie Zachodnim?

Wyruszając na rowerowe szlaki w okolicach Raciborza, Rybnika czy Jastrzębia-Zdroju można nie tylko poprawić kondycję fizyczną, ale również odkryć piękno i różnorodność śląskiego krajobrazu.

Światowy Dzień Roweru. Gdzie pojeździć w Subregionie Zachodnim?

3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Pomysłodawcą święta był Leszek Sibilski – pracujący w Stanach Zjednoczonych polski socjolog i członek młodzieżowej reprezentacji kraju, który w 2015 r. publikacją artykułu "Cycling is Everyone's Business" rozpoczął oddolną kampanię. Na forum ONZ podczas głosowania 12 kwietnia 2018 r. rezolucja uzyskała poparcie 193 państw. W tekście podkreślono "wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność roweru, który jest w użyciu od dwóch stuleci i który jest prostym, dostępnym, niezawodnym, czystym, przyjaznym dla środowiska środkiem transportu". Rower jako symbol postępu ludzkości oraz rozwoju promuje "tolerancję, wzajemne zrozumienie, szacunek oraz włączenie społeczne i kulturę pokoju", a także jest "symbolem zrównoważonego transportu i przekazuje pozytywne przesłanie wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pozytywny wpływ na klimat".

Województwo śląskie oferuje szerokie możliwości dla miłośników turystyki rowerowej. Charakteryzuje się zróżnicowanym terenem, od górskich szlaków po nizinne trasy wzdłuż rzek i jezior. W ostatnich latach znacząco rozbudowano sieć ścieżek rowerowych, co czyni region atrakcyjnym miejscem dla rowerzystów o różnych poziomach zaawansowania.

Racibórz jest jednym z miast, które oferuje liczne trasy rowerowe. Szczególnie polecana jest trasa wzdłuż Odry, która prowadzi przez malownicze tereny nadbrzeżne, a także ścieżka na wałach Zbiornika Racibórz Dolny. Inną propozycją jest trasa prowadząca do rezerwatu przyrody Łężczok znanego z bogatej fauny i flory. Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów polecane są trasy prowadzące przez Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Również Rybnik posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową. Jednym z ciekawszych szlaków jest trasa wzdłuż Zalewu Rybnickiego. Rowerem można przejechać także m.in. traktem pieszo-rowerowym nad Nacyną w Rybniku – z Niewiadomia do Niedobczyc lub z Orzepowic do centrum miasta.

Po pograniczu polsko-czeskim, przez tereny gmin Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny, prowadzi Żelazny Szlak Rowerowy. Pętla główna ma 54 km długości, ale w terenie istnieje również trasa alternatywna, która ma 36 km i daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów. Na trasie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. W Jastrzębiu-Zdroju są to m.in. Dolina Szotkówki zamieszkana przez bobra europejskiego i wydrę europejską czy Park Zdrojowy.

Jedna z głównych tras rowerowych, tzw. trasa pierwszorzędna na Górnym Śląsku, rozpoczyna się w Chałupkach, a następnie przebiega m.in. przez Jastrzębie-Zdrój, Cieszyn, Skoczów, Ustroń, Wisłę aż do Jasnowic. Na początkowym etapie szlak pokrywa się z międzynarodową trasą rowerową EuroVelo 4, a na początku, jak i końcu, łączy się z czeską krajową trasą rowerową nr 56, przez co tworzy pętlę. Cały szlak nazywany jest pętlą rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński.

fot. arch. red
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka