W Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyła się Gala Zielonych Czeków 2024, podczas której Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wręczył nagrody za działalność proekologiczną, postawę proekologiczną i działalność prośrodowiskową. Laureaci otrzymali czeki o wartości 10 tys. zł, unikalne, autorskie statuetki i dyplomy. W tym roku uhonorowano osoby, samorządy i instytucje w czterech kategoriach. Przyznano również nagrodę specjalną.
W kategorii "Gmina przyjazna dla czystego powietrza" Zielony Czek otrzymało Miasto Rybnik za kompleksowe działania antysmogowe mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza. Wyróżnienia otrzymały: Rydułtowy i Pszczyna.
Tytuł "Ekologiczna osobowość roku" powędrował do Wojciecha Sutora za godną naśladowania postawę proekologiczną i wdrażanie w życie inicjatyw związanych z opieką nad Rezerwatem przyrody Segiet. Wyróżniono Andreasa Glenza i Przemysława Bartosa. W kategorii "Inwestycja proekologiczna roku" główną nagrodę zdobyło Miasto Świętochłowice za realizację inwestycji "Poprawa jakości środowiska miejskiego gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności". Wyróżnienia powędrowały tutaj do gmin Kornowac (za największy projekt w historii gminy – „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kornowac – etap I”.) i Chybie. Koło Łowieckie w Nowinach zostało laureatem w kategorii "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej" – nagrodę przyznano za wieloletnie działania na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Wyróżniono Stowarzyszenie Polaris – OPP oraz Beskidzki Związek Pszczelarzy Bartnik.
Nagroda specjalna trafiła w ręce Bartłomieja Kubaczka – szesnastoletniego działacza społecznego z gminy Lipowa za godną podziwu postawę proekologiczną oraz aktywny udział w życiu gminnej społeczności.
fot. WFOŚiGW
oprac. /kp/