• +48 533 367 799

Zielone dachy i zbiorniki retencyjne. Program "Błękitno-zielona Infrastruktura" ruszył

Zmiany klimatyczne stawiają przed miastami wyzwania, którym muszą sprostać, aby były bardziej odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Zielone dachy i zbiorniki retencyjne. Program "Błękitno-zielona Infrastruktura" ruszył

Zmiany klimatyczne, które przynoszą coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, zmuszają miasta i ich mieszkańców do wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą radzić sobie z tymi wyzwaniami. Trwa nabór wniosków w ramach programu "Błękitno-zielona Infrastruktura" Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dofinansowanie będzie można otrzymać na: systemy zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi, instalacje do zbierania i wykorzystania wód deszczowych i roztopowych, zielono-niebieską infrastrukturę – w tym zielone dachy, zielone przystanki, ogrody deszczowe, ogrody wertykalne, żyjące ściany, zbiorniki retencyjne naziemne i podziemne, adaptacja istniejących zbiorników, rowy bioretencyjne, rozszczelnienie nawierzchni nieprzepuszczalnych. O otrzymanie środków w formie dotacji i pożyczki nieumarzalnej mogą wnioskować osoby prawne posiadające tytuł prawny do nieruchomości.

Program realizowany będzie w latach 2024-2026. Intensywność dofinansowania wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych zadania, jednak nie więcej niż 300 tys. zł w formie dotacji, a dofinansowanie w formie pożyczki nieumarzalnej – do 100% kosztów kwalifikowanych. Wnioskowana kwota dofinansowania nie może być niższa niż 50 tys. zł. Wnioski należy składać w siedzibie WFOŚiGW do 31 października lub do wyczerpania alokacji środków.

Systemy zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi pozwalają na magazynowanie deszczówki, która może być później używana do nawadniania zieleni miejskiej, mycia ulic czy nawet spłukiwania toalet. W ten sposób nie tylko zmniejsza się obciążenie kanalizacji deszczowej, ale także oszczędza cenne zasoby wody pitnej. Coraz bardziej popularna staje się też zielono-niebieska infrastruktura. Zielone dachy, zielone przystanki, ogrody deszczowe, ogrody wertykalne czy żyjące ściany nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale również ochładzają przestrzeń i zarządzają wodami opadowymi. Kolejnym ważnym elementem są zbiorniki retencyjne, które gromadzą wodę deszczową, redukując ryzyko zalania i przeciążenia systemów kanalizacyjnych. Ponadto zmiana tradycyjnych betonowych lub asfaltowych powierzchni na przepuszczalne materiały, takie jak kostka brukowa czy żwir, umożliwia naturalne wchłanianie wody do gruntu. Dzięki temu zmniejsza się ilość wód opadowych spływających do kanalizacji i poprawia bilans wodny w miastach.

Czytaj także: Zieleń w mieście zmniejsza temperaturę nawet o kilkanaście stopni

fot. WFOŚiGW
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka