• +48 533 367 799

Polskie MŚP stawiają na recykling, ale nadal daleko do średniej UE

Głównym czynnikiem stymulującym działania proekologiczne są wysokie koszty środków produkcji.

Polskie MŚP stawiają na recykling, ale nadal daleko do średniej UE

1/3 polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP recyklinguje odpady, a co dziesiąte deklaruje zmniejszenie udziału energii z paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych – wynika z "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2024" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polska otrzymała 67,37 pkt. w najnowszym Europejskim Indeksie Ekoinnowacyjności, podczas gdy średnia unijna wynosi 121 pkt. Eksperci PARP prognozują, że sytuacja ta w najbliższych latach raczej się nie zmieni. – Porównanie dostępnych danych z lat 2017 i 2021 nie wykazuje istotnych zmian w działaniach firm i ich deklaracjach na rzecz efektywnego gospodarowania zasobami, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej – tłumaczą. Ich zdaniem największą pozytywną zmianą w polskich firmach było podejmowanie działań związanych z recyklingiem – liczba przedsiębiorstw angażujących się w tę aktywność wzrosła z 24% w 2017 r. do 32% w 2021 r. Jednak to mniej niż średnia unijna, która wynosiła trzy lata temu 47%.

Poszerzanie oferty ekologicznych produktów lub usług także nie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród polskich małych i średnich firm. Pomiędzy 2017 r. a 2021 r. liczba ta prawie się nie zmieniła – było to odpowiednio 26% i 25%, W UE wynik ten wzrósł z 24% do 32%. W 2021 r. strategię prośrodowiskową planowało opracować tylko 12% przedsiębiorstw w Polsce i 19% w UE. Ponadto coraz mniej przedsiębiorców uważa, że działania środowiskowe powodują spadek kosztów produkcji. W 2017 r. 40% polskich firm i 41% firm unijnych dostrzegało taką zależność, cztery lata później wyniki te spadły odpowiednio do 29% i 31%.

Niezależnie od swojej wielkości firmy przemysłowe deklarują zmniejszenie udziału energii z paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych (9,8%). Recykling odpadów, który w poprzednim badaniu był liderem w tym sektorze, spadł na drugie miejsce – odnotowano tutaj 8,1% wskazań wobec 12,3% w latach 2018-2020. Wyniki pod względem aktywności prośrodowiskowej uległy pogorszeniu także w sektorze usług. Największą zmianę można zaobserwować w deklaracji zużycia mniej zanieczyszczających materiałów, gdzie odsetek firm deklarujących takie działania spadł z 9,2% do 1,9%.

Raport pokazał również powrót do zależności, że im większa firma, tym większy jest jej wkład w ochronę środowiska. To zmiana w porównaniu z latami 2018-2020, kiedy to małe firmy wyprzedzały średnie podmioty w tej kwestii.

W ocenie 42,7% firm przemysłowych oraz 30,9% usługowych głównym czynnikiem stymulującym działania proekologiczne są wysokie koszty środków produkcji. – Świadczy to o pragmatycznym podejściu podmiotów gospodarczych do wyzwań, na które odpowiadają nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami – komentują autorzy raportu. Kolejnymi powodami są potrzeby związane z poprawą reputacji (przemysł – 33,9% usługi – 26,1%) i dostosowaniem się do regulacji (33,8% i 22,4%). Dodatkowo 89% przedsiębiorców z sektora MŚP zaprzecza, że braki kadrowe wpływają na możliwości firm w ograniczaniu wpływu środowiskowego.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka