W pierwszej połowie tego roku energia energetyczna produkowana w Unii Europejskiej za pomocą fotowoltaiki i wiatraków przeważała nad tą z paliw kopalnych. Produkcja z wiatru i słońca dominowała w 13 państwach członkowskich, przy czym po raz pierwszy zdarzyło się to w Niemczech, Belgii, Holandii i na Węgrzech. Ponadto po raz pierwszy w historii w maju ponad 50% prądu produkowanego w Hiszpanii pochodziło z fotowoltaiki i wiatru.
Udział energii elektrycznej z produkowanej z węgla i gazu spadł z 33% w pierwszej połowie 2023 r. do 27% w tym roku pomimo większego popytu na energię elektryczną, który wzrósł o 0,7% rok do roku, co przekłada się na 9 TWh. Spadek wytwarzania z paliw kopalnych wyniósł 17%, co przekłada się na 71 TWh mniej. Spadek w przypadku węgla kamiennego wyniósł 24%, a z gazu – 14%.
Jednocześnie produkcja z fotowoltaiki wzrosła o 20% (23 TWh), a z wiatru o prawie 10% (21 TWh) w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku. Produkcja hydroenergetyki poszła w górę o 21% (33 TWh). W sumie źródła odnawialne, czyli wiatr, słońce i woda, dostarczyły 50% prądu wyprodukowanego w UE w pierwszej połowie tego roku. W całym 2023 r. udział ten wyniósł 44%.
Prawie połowa wzrostu wytwarzania z wiatru pochodziło z Niemiec i Holandii, natomiast rozwój fotowoltaiki dotyczy większej liczby państw. Najwyższy był na Węgrzech – o 49%, a w Polsce wzrósł o 37%. W Włoszech panele słoneczne dostarczyły 17% energii więcej, w Niemczech 14%., a w Hiszpanii – 13%.
Wzrosła również produkcja elektrowni jądrowych – o ponad 3% (9 TWh). Powodem jest głównie włączanie po serii wyłączeń i przeglądów kolejnych bloków we Francji. Elektrownie jądrowe w tym kraju dostarczyły 19 TWh więcej.
fot. freepik.com
oprac. /kp/