• +48 533 367 799

Smart city – szansa na poprawę jakości życia w polskich miastach

Najważniejsze jest podniesienia jakości życia i wszystkie działania smart właśnie temu powinny być podporządkowane – podkreśla dr hab. Aleksandra Kuzior.

Smart city – szansa na poprawę jakości życia w polskich miastach

Wiele polskich miejscowości ma potencjał, aby stać się inteligentnymi miastami, jednak konieczne jest uwzględnienie ograniczeń finansowych i skupienie się na potrzebach mieszkańców – uważa prof. Politechniki Śląskiej, dr hab. Aleksandra Kuzior, doctor honoris causa.

Aleksandra Kuzior od lat zajmuje się problematyką zrównoważonego rozwoju. Jej zdaniem tematyka ta wymaga interdyscyplinarnego i wieloaspektowego podejścia, ponieważ dotyczy szerokiego spektrum zagadnień ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. – Jest to swoisty system naczyń połączonych, działania ekonomiczne w określony sposób wpływają na sferę społeczną, kulturową i środowiskową. Zdegradowane środowisko naturalne i wyczerpywanie nieodnawialnych zasobów ma określone konsekwencje społeczne i ekonomiczne – podkreśla. Jak dodaje, świat rozwija się w sposób dynamiczny, a innowacje technologiczne wpływają na rozwój społeczny, zmieniając także człowieka. Jednocześnie w wymiarze globalnym jest wciąż wiele do zrobienia. – Spektakularny rozwój nowoczesnych technologii nie rozwiązuje podstawowych problemów globalnych, głodu, niedożywienia, braku godnych warunków życia, braku środków higienicznych czy sanitariatów. Raporty ONZ są zatrważające. Obecnie prawie 800 mln ludzi na świecie głoduje. Jednocześnie mamy do czynienia z marnotrawstwem żywności i wyrzucaniem milionów ton jedzenia nadającego się jeszcze do spożycia po prostu do śmieci. Humanistyczne podejście jest więc konieczne. Uświadomienie sobie tych zależności może pomóc w lepszej dystrybucji dóbr – wskazuje prof. PŚ.

Coraz popularniejsza staje się koncepcja smart city, która polega na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia mieszkańców, efektywnego zarządzania zasobami oraz zrównoważonego rozwoju. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do usług publicznych, lepszą komunikację i większe bezpieczeństwo. Optymalizacja zużycia energii, zarządzanie ruchem, czy też zbieranie śmieci – to kolejne przykłady działań, które mogą być bardziej efektywne w smart city. Ponadto nowoczesne rozwiązania pomagają zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, ograniczyć zużycie wody i energii oraz poprawić jakość powietrza. Jak wskazuje Aleksandra Kuzior, United Nations Economic Commission for Europe definiuje inteligentne, zrównoważone miasto jako "miasto innowacyjne, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne i inne środki do poprawy jakości życia, efektywności działania i usług miejskich oraz konkurencyjności, zapewniając jednocześnie zaspokojenie potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń w zakresie ekonomicznym, społecznym, środowiskowym i kulturowym". – Zatem podnoszenie jakości życia w mieście stanowi centralną zasadę wprowadzania rozwiązań smart opartych także na algorytmach sztucznej inteligencji. Innowacyjne technologie i sztuczna inteligencja to narzędzia, które mają pomóc w kształtowaniu miast, w których będzie się po prostu dobrze żyć – miast inkluzywnych i zrównoważonych – tłumaczy.

Czy polskie miasta mogą aspirować do miana "smart"? Zdaniem ekspertki tak, trzeba jednak pamiętać, by innowacyjne technologie były używane dla dobra mieszkańców i by poradzić sobie z ograniczeniami finansowymi, które czasem skutecznie blokują przedsięwzięcia mogące podnieść jakość życia w mieście. – Trudno nam będzie konkurować z takimi miastami jak Londyn, Wiedeń, Kopenhaga, Sztokholm, Lund czy Cambridge, ale przecież nie o konkurowanie i miejsce w rankingach tutaj chodzi. Najważniejsze jest podniesienia jakości życia i wszystkie działania smart właśnie temu powinny być podporządkowane – podsumowuje Aleksandra Kuzior.

Na podstawie 158. wydania "Europerspektywy"
oprac. /kp/
fot. freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka