• +48 533 367 799

Bezpieczeństwo dzieci priorytetem. Nowe obowiązki dla pracodawców i pracowników

Należy precyzyjniej określić, kto ponosi odpowiedzialność za weryfikację osób opiekujących się praktykantami w zakładach pracy.

Bezpieczeństwo dzieci priorytetem. Nowe obowiązki dla pracodawców i pracowników

Od 15 lutego obowiązują nowe przepisy, które znacząco wpływają na proces rekrutacji pracowników mających bezpośredni kontakt z dziećmi. Celem regulacji jest zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych poprzez wyeliminowanie z pracy z nimi osób, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

Każda osoba, która będzie zajmowała się wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją zainteresowań dzieci, a także opieką nad nimi, musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności wydane przez Krajowy Rejestr Karny. Dotyczy to nauczycieli prowadzących zajęcia z dziećmi, pomocy nauczyciela, osób prowadzących zajęcia z dziećmi, które nie są nauczycielami, osób opiekujących się dziećmi podczas przewozu lub np. przy przejściu przez jezdnię, pracowników medycznych świadczących opiekę medyczną i stomatologiczną oraz praktykantów, którzy mają wykonywać wyżej wymienione czynności wobec małoletnich.

Obowiązek dostarczenia zaświadczenia o niekaralności dotyczy zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i umowę cywilnoprawną oraz wszystkich typów szkół i przedszkoli – publicznych i niepublicznych. Cudzoziemcy ubiegający się o pracę z dziećmi muszą przedstawić odpowiednie zaświadczenie wydane przez organy państwa, w którym wcześniej przebywali.

Dodatkowo pracodawcy mają obowiązek sprawdzić, czy osoby zatrudnione na wspomnianych stanowiskach związanych z pracą z dziećmi nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Za niezastosowanie się do nowych przepisów grożą kary zarówno dla pracodawców, jak i dla osób, które świadczą pracę z dziećmi bez wymaganych dokumentów. Mogą one zostać obciążone karą grzywny lub karą ograniczenia wolności.

Okazuje się, że nowe przepisy budzą pytania w kilku kwestiach, a dyrektorzy obawiają się, że zbyt restrykcyjne stosowanie się do nich może utrudnić organizowanie zajęć i wydarzeń w szkołach. Czy każda osoba wchodząca na teren placówki musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności? Czy nauczyciel ponosi odpowiedzialność za gości zaproszonych na zajęcia i czy musi ich sprawdzać w rejestrze? Ministerstwo Edukacji podkreśla, że są dwie sytuacje, kiedy dyrektor ma obowiązek sprawdzić taką osobę w rejestrze: kiedy podpisuje umowę o pracę z osobą, która stanie się pracownikiem oraz kiedy ktoś prowadzi działalność oświatową na terenie szkoły. Jeżeli nauczyciel zaprasza gościa na zajęcia, to jako osoba prowadząca działalność edukacyjną, ponosi odpowiedzialność za przebieg spotkania. Gość jest wówczas uczestnikiem tejże działalności. Natomiast w przypadku, gdy do szkoły wchodzą podmioty zewnętrzne, takie jak stowarzyszenia czy kluby sportowe, które prowadzą samodzielne zajęcia bez nadzoru nauczyciela, wymagane jest przeprowadzenie stosownej weryfikacji.

Podobne wątpliwości pojawiają się w przypadku organizacji praktyk uczniowskich. Zdaniem ekspertów należy precyzyjniej określić, kto ponosi odpowiedzialność za weryfikację osób opiekujących się praktykantami w zakładach pracy. Analogicznie w przypadku studentów odbywających praktyki w szkołach – wymaga doprecyzowania, czy obowiązek sprawdzenia w rejestrze spoczywa na opiekunie praktyk, dyrektorze szkoły, czy też uczelni.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka