• +48 533 367 799

Ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców. Nowe przepisy budzą kontrowersje

Nową przesłanką wydania zezwolenia na pracę lub wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji będzie zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę.

Ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców. Nowe przepisy budzą kontrowersje

W nowej wersji projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce znalazły się przepisy ograniczające możliwość legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w przypadku zamiaru powierzenia im pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nową przesłanką wydania zezwolenia na pracę lub wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji będzie zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę.

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia proponowane zmiany i podkreśla, że ucierpi na tym rynek pracy. – Takie rozwiązanie ograniczy elastyczność obu stron – zarówno cudzoziemców, jak i podmiotów planujących powierzenie im pracy, a w rezultacie może spowodować wzrost liczby nadużyć, poszerzenie szarej strefy lub zmniejszenie atrakcyjności polskiego rynku dla imigrantów zarobkowych. Zróżnicowanie sytuacji obywateli polskich i cudzoziemców, często zatrudnionych na podobnych stanowiskach, wykonujących tożsame zadania, jest nieuzasadnione – komentuje Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy od lat sygnalizują potrzebę usprawnienia mechanizmów kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, zwłaszcza w przypadku firm, które systematycznie łamią przepisy w tym zakresie. Aktualnie kontrole skupiają się głównie na dużych i średnich przedsiębiorstwach z długą historią działalności w Polsce, w których przypadku może dochodzić do sporadycznych pomyłek. Organizacja uważa, że zamiast ograniczać stosowanie umów cywilnoprawnych, należałoby zwiększyć zasoby i kompetencje organów kontrolnych.

Dodatkowy obowiązek dostarczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego kopii umowy o pracę zawartej z cudzoziemcem ekspertka uważa za nieproporcjonalny. – Wątpliwym jest, aby umowy te były analizowane przez urzędników. Wymaga to wiedzy z zakresu prawa pracy, do czego lepiej predysponowani są inspektorzy prawa pracy kontrolujący legalność zatrudnienia cudzoziemców. Jednocześnie, z uwagi na ilość przetwarzanych informacji oraz ich charakter, wymagać to będzie utrzymania rozleglej infrastruktury informatycznej, nie wspominając już o kosztach jej zabezpieczenia i konsekwencjach ewentualnego wycieku danych – dodaje Nadia Winiarska.

Pomimo licznych uwag zgłaszanych przez pracodawców projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców nie został zmieniony w kluczowych kwestiach, takich jak limity zatrudnienia cudzoziemców i praca w ramach ruchu bezwizowego. Uzasadnienie dla wprowadzenia tych ograniczeń jest zbyt ogólne, a sam proces legislacyjny nie spełnia standardów. Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorców znacznie więcej obowiązków niż pierwotna wersja projektu. Konfederacja Lewiatan domaga się więc ponownego przeprowadzenia konsultacji z partnerami społecznymi.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka