• +48 533 367 799

Europa przed wyzwaniami. 14. Europejski Kongres MŚP

W ramach specjalnej ścieżki tematycznej odbędą się debaty z udziałem najważniejszych decydentów kształtujących politykę unijną i państwa polskiego.

Europa przed wyzwaniami. 14. Europejski Kongres MŚP

Zbliża się 14. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Największe europejskie spotkanie małych i średnich przedsiębiorców odbędzie się 29 i 30 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest "Shape the future now. Kształtuj przyszłość już teraz". – Przyszłość nie tylko Polski, nie tylko sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale również Unii Europejskiej. Nasz kraj już od 20 lat z dumą korzysta z członkostwa w gremium 28 demokratycznych państw europejskich – podkreślają organizatorzy – Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Sporo dyskusji podczas EKMŚP będzie poświęconych właśnie europejskim sprawom. Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej jest organizatorem specjalnej ścieżki tematycznej, w ramach której odbędą się debaty z udziałem najważniejszych decydentów kształtujących politykę unijną i państwa polskiego. Wśród zaproszonych gości jest Mario Nava – dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego. – Bardzo się cieszę, że wkrótce odwiedzę Katowice. Jestem zaszczycony, że będę mógł reprezentować Komisję Europejską podczas 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób wspierać inkluzywność, zwiększać dobrostan pracowników oraz umacniać dialog społeczny i przekrojową role, jaką odgrywa w zwiększaniu konkurencyjności UE oraz budowaniu odporności gospodarczej i społecznej. Chętnie przekonam się też, jak polityka spójności UE pomogła Śląskowi przekuć przemysłową przeszłość w obiecującą przyszłość. Chciałbym ponadto wyrazić wdzięczność władzom lokalnym i organizatorom za pomoc w przygotowaniu tej wizyty – mówi Mario Nava.

Zaplanowano też dyskusję "Nowe możliwości na rynku pracy 20 lat po przystąpieniu Polski do UE". – Chcemy zastanowić się, jak radzić sobie z niedoborem pracowników i lukami kompetencyjnymi, jak odnaleźć się na mniej elastycznym rynku pracy, ale również w jaki sposób zapewnić równowagę między wydajnością a prawami pracowniczymi – zapowiada Tomasz Zjawiony, prezes RIG. Nad tym, czy jest jakakolwiek alternatywa dla dialogu społecznego, będą zastanawiali się uczestnicy drugiej dyskusji w ramach tzw. ścieżki europejskiej. Zdaniem prezesa RIG w Katowicach jest on nieodzownym warunkiem skutecznego reagowania na zmiany gospodarcze i społeczne oraz dostosowywania się do nich. – Rząd i Komisja Europejska muszą wspierać dialog społeczny, bo przedsiębiorcy i pracownicy są zobligowani do działania, by podołać wyzwaniom transformacji ekologicznej i cyfrowej. To główne wyzwania dwustronnego, ale i trójstronnego, z rządzącymi, wyzwania dialogu społecznego w Polsce – podkreśla Tomasz Zjawiony.

Europa stoi dziś przed poważnymi problemami. Z jednej strony zagrożenie kryzysem gospodarczym, z drugiej podnoszenie się poszczególnych gałęzi biznesu po kilkuletniej, światowej pandemii, z trzeciej realne zagrożenie rozlaniem się wojny, toczącej od ponad dwóch lat za wschodnią granicą UE. – W tym kontekście dywersyfikacja dostaw surowców oraz wzrost roli obronności w kształtowaniu się nowych procesów gospodarczych stają się jedną z najważniejszych kwestii europejskiej gospodarki – wskazuje Tomasz Zjawiony.

Udział w kongresie jest bezpłatny. Rejestracja na wydarzenie trwa na stronie ekmsp.eu.

Czytaj także:

Shape the Future Now. Ruszyła rejestracja na 14. Europejski Kongres MŚP

Cyberbezpieczeństwo, ekologia, targi. Wydarzenia towarzyszące 14. EKMŚP

Targi Biznes Expo – okazja na nowe kontakty podczas 14. EKMŚP

fot. EKMŚP 
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka